Login
Get your free website from Spanglefish

Opens 2017

24-7-17 Double Gather, Fridlington Farms, G Redpath judged 35 dogs

 

1  K Cropper     Tsarvo   111    and the Double Gather cup

2   R Watson     Ricky     106

3  TW Longton   Maya      100

4   R Watson     Ross        99   OLF

5   A Temple    Flint       99

6   Tw Longton  Jim        98

Best Ryedale Member  and the Ken Eddon Shield   A Mosey and Trooper

5  A Temple       Flint      99

 

 

26 open and 10 nursey dogs judged by P Law 2-9-17

 

1   G Blyth    Hilston Spot       84   OLF   and the Champions Cup

2   J Read                  Tom      84

3   Ian Murdoch          Ben      78

4   T Bell                     Mac      76

5   A Mosey            Trooper     70

6   A Mosey                    Bill     69

 

Special A and M Cook memorial cup best OLF G R Harland and Glen

Nursery

 

1    G Redpath       Hobson     61  Cup not present

2    J Read                    Joe     60

3   C Cutler                    Flo     56   

 

28-8-17   Farndale Show Mr B Hope 

Open   17 dogs

 

1   J B Murdoch    Ben    87      and the Shield

2   J Atkinson       Wisk    83

3   J Atkinson   Whiterose  Queen   82

4   M Ward               Alf     81

5  G R Harland       Glen    73

6  S Beaton            Millie   72

 

Nursery    9  dogs

 

1   C Mellin    Scott     71 and the new trophy, donated by the Coultas family, in memory of their freind Robert Sunley, Farndale resident and keen trialist...

2   JB Murdoch   Hilston Elmo   70

3   C Mellin     Ruby     62  

 

Egton Show  23-8-17

 61 years of service to Egton Bridge Show, G R Harland 2017 President

Commentator Mr J B Thompson, thankyou !

In mist, thunder, lightening, more mist and finally a little sun

Sandy Beaton Judged 25 open dogs

 

1   J Atkinson      Whiterose Queen        93

2   G Blyth           Hilston Spot              76

3    J Goulder      Valmis Jupiter            73

4   L Morland                   Trixie             72

5  G Blyth           Calderdale Roy            70

6  B Bell                         Hutch              68

 

and 7 Nursery dogs

 

 

1   J Goulder    Cookie                        74

2   J Atkinson      Belle                        62

3   J Read            Joe                          58

 

Thornton Dale Show 9-8-17

Sandy Beaton judged 43 dogs.

Many thanks to A Mosey for loan of the sheep, transported by Dave Sellars. Thanks to Kenny Lund for showing us the back way to walk the sheep in to the trial field avoiding the worst of the mud, Geoff Featherstone for exhaust pen and turning out with Bob all day. The show organisers deserve medals as big as dustbin leads coping with the early chaos caused by deep rutted mud.

J Read and Tom, 6th, JB Murdoch (with Ben) 1st, G Blyth ( Calderdale Roy) 2nd before lunch... Thanks Ian and Graham for help with the sheep!

We have three bags of dog food for winners who left before the end...

 

 

1   J B Murdoch         Ben         87    8+9     Cup for over all winner.

2   J Atkinson           Wisk         82    8

3   B Bell                 Hutch        80    14+7

4  J Goulder      Valmis Jupiter   79     6

5  P Schelhorne             Roy      77    5

6  J Read                      Tom      77   5+4

7  C Happe                    Ice       73   3

8  G Blyth      Calderdale Roy     72    11+2

9  J Goulder                  Chap     68  4+1      Norman Darrel Memorial Shield Best O/L/F 

 

Sutcliffe hard Luck trophy to J Read and Sal

presented by Mr and Mrs Sutcliffe

 

 

Ryedale Show 

J B Murdoch judged 46 dogs and the best of them were

1   G Blyth      Hilston Spot     81     And the Weeks Perpetual Trophy    9

2  B Bell                  Hutch      75          6+ 8

3  W Young                 Rap      75            7

4  G Blyth      Calderdale Roy   73          5+6

5  J Read                   Tom       71              5

6  G Redpath   Rosewood Zoe   70              2+4

7 C Cutler                      Beth  70                3

8  S Beaton                    Milly   68              2

9  J Edgar                       Pip     68              1

Trophy for Working Sheepdog Show went to J Goulder's Chap handled by Emily Gautier

 

 

Malton Show   2-7-17

A Baines the winner, thanks C mellin for the photo

 

1   A Baines      Tanhill Lassie        75           9

2   J B Murdoch              Ben        75            8

3   D Carlton                  Boo         74           7

4   B Bell                      Hutch        74           6

5   G Blyth        Calderdale Roy       70           5

6   J Goulder                  Chap        70           4   

7  C Cutler                      Beth       68            3

8  G Redpath                   Zoe        62              2

9  P Schelhorne                Roy        60             1    

 

Thanks to C Mellin for the photo

 

P. Silver Challenge Cup ....   A Baines    T. Lassie    (Missing)

Nicholsons Dairies C. Sheild    OLF   A Baines awarded

Rose Bowl    Best Lady Handler    J Goulder   Chap   awarded

Local competitor    J B Murdoch    ( Missing )   ( P Exelby, 2015?)

Ryredale Plumbers  Silver   Cup  Best Pen J B Murdoch  (Still in possession J Goulder)

Best Shed Chapmens Bodycraft Cup Best Shed  J Goulder awarded.

Whilst handing the entry money in, we mentioned that a start of 10.30 next year would work better, and we need help to sort out a system that allows stress - free entry for sheepdog runners not pre-entered. 

  

 

 

 

 

 

The Ken Hotham Memorial Trial, Nova Lane, 19-3-17   J Read judged 47 dogs

 

 

1  B Bell                Hutch                      91

2  J Atkinson         Wisk                        89

3  G Redpath         Rosewood Flynn       85

4  P Exelby            Gem                        83

5  G Blyth       Hilston Spot                    82

6  J Macbride              Jake                    82

 

 

 

Nova Lane 18-3-17  D Bristow judged 38 dogs

 

1  J Atkinson                    Wisk           87

2  S Wilkinson                  Pip              73

3 C Cutler                       Beth             72

4 G Redpath             Rosewood Zoe      71

5 M Ward                           Alf            69

6 P Exelby                      Gem            67 

Click for Map