SpanglefishHope Paton Bowling Club ( Montrose ) | sitemap | log in

Green Champions

 

HOPE PATON GREEN CHAMPIONS / WINNERS OF THE CROWE CUP

 

1905

Jas.Valentine

1906

Wm. Porter

1907

Wm. Porter

1908

Alf. Anderson

1909

R.S.Mowatt

1910

Wm.Hampton

1911

A. Arbuthnott

1912

R.S.Mowatt

1913

G. Arbuthnott

1914

A. Arbuthnott

1915

-18NoRecord

1919

Wm.Hampton

1920

Jas. Beedie

1921

Jas. Beedie

1922

R. S. Mowat

1923

G. Arbuthnott

1924

R. S. Mowat

1925

W. Allan

1926

R. S.Burness

1927

G. Arbuthnott

1928

J. P. Duncan

1929

J. P. Duncan

1930

S. Keir

1931

W. Brunton

1932

D.W.Webster

1933

J. Whyte

1934

J. Whyte

1935

W. Fraser

1936

W. Webster

1937

J. Mitchell

1938

J. P. Duncan

1939

D. Webster

1940

J. Tulloch

1941

A. Gibson

1942

J. Whyte

1943

J. Whyte

1944

J. Fraser

1945

J.R.Cadenhead

1946

J.R.Cadenhead

1947

F. Shiells

1948

A. Gibson

1949

A. Johnston

1950

Murray Ewan

1951

Peter Paton

1952

C. MacNicol

1953

J. Baxter

1954

A. Paton

1955

C. MacNicol

1956

A. Gibson

1957

D. F. Cargill

1958

Peter Paton

1959

Jas. Mearns

1960

A. Gibson

1961

C. Stewart

1962

A. Gibson

1963

D. F. Cargill

1964

J. Baxter

1965

A. Gibson

1966

C. Stewart

1967

J. A. Murray

1968

A. Gibson

1969

J. A. Murray

1970

A. Gibson

1971

J. A. Murray

1972

E. Cargill

1973

J. H.Murray

1974

G. Thornton

1975

J. W. Johnston

1976

J. H. Murray

1977

R. Keith

1978

D. Gouk

1979

J. W. Johnston

1980

J. J. Milne

1981

C. Soutar

1982

R. Blacklaws

1983

J. J. Milne

1984

G. McIntosh

1985

J. Forbes

1986

A. McIntosh

1987

A. McIntosh

1988

J. J. Milne

1989

J. Dempsey

1990

D. Hendry

1991

R. G. Murray

1992

S. L. Hale

1993

A. Pirie Jnr.

1994

S. L. Hale

1995

A. Pirie Snr.

1996

J. W. Stott

1997

H. Dunn

1998

P. Burnett

1999

R. Marquis

2000

E. Alexander

2001

H. Dunn

2002

R. G. Murray

2003

G. S. Hurst

2004

D.B. Maver

2005

J. Dempsey

2006

C.McCallum

2007

W. Pirie

2008

J. Dempsey

2009

 W Pirie

2010

S. Duncan

       

 

LADIES SECTION GREEN CHAMPIONS


1975

M. Moore

1976

M. Moore

1977

M.Moore

1978

H. Soutar

1979

H. Soutar

1980

H.Cargill

1981

H. Cargill

1982

H. Cargill

1983

H.Soutar

1984

M.McCallum

1985

M. McCallum

1986

F. Stott

1987

M. Moore

1988

D. Thornton

1989

F. Stott

1990

O. Leven

1991

M.Hendry

1992

M.Hendry

1993

O. Leven

1994

M.Hendry

1995

N.Ritchie

1996

M. Hendry

1997

B.Crawford

1998

D. Myles

1999

F. Taylor

2000

M. Murray

2001

M.L.Fraser

2002

I. Mather

2003

F. Stott

2004




Click for Map


WikanikoWork from Home