Login

Competition Winners

compiled & edited by George C Low


GENTS SECTION CHAMPIONS

1896 D Wallace 1897 P Mackie 1898 T Beddow
1899 Robert Scott 1900 Andrew Skelton 1901 James Law
1902 Andrew Skelton 1903 A Hay 1904 Andrew Skelton
1905 not recorded 1906 Robert Ferguson 1907 Andrew Skelton
1908 William Crombie 1909 Andrew Skelton 1910 John Hay
1911 Andrew Crombie 1912 John Walker 1913 Robert Ferguson
1914 James Law 1915 not recorded 1916 Robert Ferguson
  1917 to 1922 - not recorded  
1923 John Hay 1924 John Crombie 1925 not recorded
1926 Robert Scott Jnr 1927 R P Crombie 1928 R P Crombie
1929 James Rae 1930 James Rae 1931 James Rae
1932 James Rae 1933 James Rae 1934 William Hay
1935 John Tripney 1936 James Nimmo 1937 James Nimmo
1938 James Rae 1939 Orlando Simpson 1940 James Rae
1941 not recorded 1942 William Barton 1943 Orlando Simpson
1944 James Rae 1945 James Rae 1946 William Russell
1947 Andrew Brown 1948 William Russell 1949 Andrew Brown
1950 James Rae 1951 James Rae 1952 David Ferguson
1953 John Murdoch 1954 Lawrance Scott 1955 John Rae
1956 Lawrance Scott 1957 John Walker 1958 David Anderson
1959 John Rae 1960 William Russell 1961 John S Hamilton
1962 James Rae 1963 Lawrance Scott 1964 Robert Chalmers
1965 Harry Osborne 1966 John Sangster 1967 Lawrance Scott
1968 William Russell 1969 Archibald Stewart 1970 William Swann
1971 John Patterson 1972 Robert Chalmers 1973 John Paterson
1974 Campbell Maxwell 1975 James Preston 1976 Robert Chalmers
1977 Matt Muirhead 1978 William Mathews 1979 Matt Muirhead
1980 Lawrance Scott 1981 Campbell Maxwell 1982 Adam Martin
1983 William Matthews 1984 Campbell Maxwell 1985 Adam Martin
1986 Graeme McGuiness 1987 Graeme McGuiness 1988 Robert Nimmo
1989 James Purves 1990 James Purves 1991 George C Low
1992 Jack Crompton 1993 James Purves 1994 Adam Martin
1995 Drew McDonald 1996 James Purves 1997 George C Low
1998 William McGuiness 1999 Graham Gillespie 2000 John McHutchison
2001 Andrew Kyle 2002 John McKellar 2003 John McHutchison
2004 Graham Gillespie 2005 Graham Gillespie 2006 Chris McGuiness
2007 Ian Chisholm 2008 James Purves 2009 John McHutchison
2010 James Purves 2011 Gordon Arbuckle 2012 James Purves
2013 Chris McGuiness 2014 Alan McGuiness 2015 James Purves
2016 Alan McGuiness 2017 Alan McGuiness 2018 John McHutchison
2019 Logie Armstrong 2020 2021
     

 


LADIES SECTION CHAMPIONS

1970 Isabel Russell 1971 Mrs W Swann 1972 Isabel Russell
1973 Elsie Muirhead 1974 Elsie Muirhead 1975 Isabel Russell
1976 Isabel Russell 1977 Isabel Russell 1978 Isabel Russell
1979 Isabel Russell 1980 Elsie Muirhead 1981 Isabel Russell
1982 Isabel Russell 1983 Elsie Muirhead 1984 Sophia Blades
1985 Peggy Gibson 1986 Mary McPherson 1987 Isabel Russell
1988 Isabel Russell 1989 Margaret Corbett 1990 Jean Goldie
1991 Jean Goldie 1992 Margaret Corbett 1993 Heather Johnstone
1994 Heather Johnstone 1995 Effie Wallace 1996 Janie Kyle
1997 Effie Wallace 1998 Janie Kyle 1999 Audrey Kennedy
2000 Jean Crompton 2001 Jean Crompton 2002 Audrey McIntyre
2003 Anne Conner 2004 Audrey McIntyre 2005 Janie Kyle
2006 Janie Kyle 2007 Janie Kyle 2008 Shona Chisholm
2009 Isabel McGuiness 2010 Audrey McIntyre 2011 Audrey McIntyre
2012 Audrey McIntyre 2013 Audrey McIntyre 2014 Janie Kyle
2015 Janie Kyle 2016 Shona Chisholm 2017 Shona Chisholm
2018 Janie Kyle 2019 Helen Orr 2020
     

 


GENTS SENIOR SECTION CHAMPIONS

1983 Robert Telford 1984 William Wilson 1985 William Wilson
1986 William Wilson 1987 William Matthews 1988 Campbell Maxwell
1989 Hugh Goldie 1990 Campbell Maxwell 1991 William Matthews
1992 William Wilson 1993 Campbell Maxwell 1994 Adam Martin
1995 Adam Martin 1996 Donald McInnes 1997 Adam Martin
1998 Adam Martin 1999 William McGuiness 2000 William Hastie
2001 William McGuiness 2002 Terry McManus 2003 Jim Preston
2004 George C Low 2005 Andrew Kyle 2006 George C Low
2007 George C Low 2008 William McGuiness 2009 Bobby McCullough
2010 Jerry Ferguson 2011 Jerry Ferguson 2012 Fraser Gillespie
2013 Ian Scott 2014 Bill Andrew 2015 David McIntyre
2016 Hugh Jones 2017 David McIntyre 2018 David McIntyre
2019 Jim Purves 2020 2021

 


The JUBILEE CUP

GENTS HANDICAP COMPETITION

1945 John Irvine 1946 Andrew Brown 1947 Robert Hay
1948 John Rae 1949 William Russell 1950 John Rae
1951 John Rae 1952 William Russell 1953 William Russell
1954 David Ferguson 1955 William Russell 1956 William Russell
1957 Robert Chalmers 1958 James Andrew 1959 Archibald Stewart
1960 William Russell 1961 James Rae 1962 James Rae
1963 William Russell 1964 Alex Baillie 1965 Adam Martin
1966 Robert Chalmers 1967 Joseph Lambert 1968 Robert Clark
1969 James A Johnstone 1970 Campbell Maxwell 1971 James A Johnstone
1972 Alexander Brown 1973 Adam Martin 1974 Not Recorded
1975 Matt Muirhead 1976 Robert Chalmers 1977 Malcolm Mathieson
1978 Ian Wilson 1979 Robert Telford 1980 Tom Aitken
1981 John Welsh 1982 Jack Stirling 1983 Adam Martin
1984 Jack Crompton 1985 Robert Nimmo 1986 George C Low
1987 James Purves 1988 Pringle Johnstone 1989 James Purves
1990 John McKellar 1991 Graeme McGuiness 1992 David McIntyre
1993 James Purves 1994 George C Low 1995 Robert Manson
1996 Jim Preston 1997 Jerry Ferguson 1998 Jerry Ferguson
1999 John McHutchison 2000 John McHutchison 2001 John McHutchison
2002 James Purves 2003 Graham Gillespie 2004 Ross Busby
2005 Alan McGuiness 2006 James Purves 2007 James Purves
2008 James Purves 2009 James Purves 2010 James Purves
2011 George C Low 2012 George C Low 2013 Brian Orr
2014 Graeme McGuiness 2015 Logie Armstrong 2016 John McHutchison
2017 Ian Chisholm 2018 John McHutchison 2019 John McHutchison
2020 2021 2022

 


LADIES SECTION HANDICAP TROPHY

1990 Effie Wallace 1991Margaret Stewart 1992 Gloria Dalziel
1993 Effie Wallace 1994 Heather Johnstone 1995 Effie Wallace
1996 Janie Kyle 1997 Effie Wallace 1998 Anne Conner
1999 Janie Kyle 2000 Janie Kyle 2001 Jean Crompton
2002 Janie Kyle 2003  Isabel McGuiness 2004 Effie Wallace
2005 Audrey McIntyre 2006 Janie Kyle 2007 Janie Kyle
2008 Janie Kyle 2009 Violet Shaw 2010 Audrey McIntyre
2011 Janie Kyle 2012 Audrey McIntyre 2013 May Wallace
2014 Audrey McIntyre 2015 Janie Kyle 2016 Janie Kyle
2017 Helen Orr 2018 Janie Kyle 2019 Janie Kyle
     

 


The JIM McMEEKIN CUP

SENIOR GENTS HANDICAP TROPHY

2004 Alan Houston 2005 Ian Scott 2006 George C Low
2007 Jim Gibb 2008 Jim Preston 2009 Jim Preston
2010 Fraser Gillespie 2011 Jim Simpson 2012 Jim Preston
2013 George C Low 2014 Fraser Gillespie 2015 David McIntyre
2016 David McIntyre 2017 Robert Ferguson 2018 David McIntyre
2019 Ian Chisholm 2020 2021
     

 


GENTS SECTION

CHAMPION of CHAMPIONS TROPHY

2000 John McKellar 2001 John McKellar 2002 Jim Purves
2003 Jim Purves 2004 Jim Purves 2005 William McGuiness
2006 Jim Purves 2007 Chris McGuiness 2008 Jim Purves
2009 Alan McGuiness 2010 Jim Purves 2011 Jim Purves
2012 Jim Purves 2013 Gordon Arbuckle 2014 Jim Purves
2015 Jim Purves 2016 Jim Purves 2017 Jim Purves
2018 Jim Purves 2019 Logie Armstrong 2020

 


COMBINED SECTIONS

The KYLE TROPHY

2001 Brian Orr 2002 Peter Johnstone 2003 Alan McGuiness
2004 Scot McIntyre 2005 Alan McGuiness 2006 Scot McIntyre
2007 Peter Johnstone 2008 Gavin Chisholm 2009 Scot McIntyre
2010 Derek Phillips 2011 Brian Orr 2012 Audrey McIntyre
2013 Audrey McIntyre 2014 Audrey McIntyre 2015 John Campbell
2016 Robert Stanfield 2017 Derek Phillips 2018 John Campbell
2019 John Campbell 2020 2021

 


The PRESIDENT's CUP

GENTS SECTION NOMINATED PAIRS COMPETITION

1986 William McGuiness & Graeme McGuiness   1987 William McGuiness & Graeme McGuiness
1988 William McGuiness & Graeme McGuiness   1989 James Milligan & John McKellar
1990 Tom Jackson & Campbell Maxwell   1991 William Matthews & Robert Nimmo
1992 Hugh Jones & David McIntyre   1993 Tom Jackson & Campbell Maxwell
1994 Alan McGuiness & Jim Purves   1995 Alan McGuiness & Jim Purves
1996 Greh Hampson & John McHutchison   1997 Tom Jackson & Pringle Johnstone
1998 Adam Martin & George C Low   1999 Scot McIntyre & Jerry Ferguson
2000 Adam Martin & George C Low   2001 John McKellar & Drew McDonald
2002 Graham Gillespie & John McHutchison   2003 Fraser Gillespie & Colin Gillespie
2004 Graham Gillespie & John McHutchison   2005 Alan McGuiness & Jim Purves
2006 Graham Gillespie & Chris McGuiness   2007 Graham Gillespie & Chris McGuiness
2008 William McGuiness & Graeme McGuiness   2009 Gordon Arbuckle & John McHutchison
2010 Gavin Chisholm & Scot McIntyre   2011 Ross Busby & George C Low
2012 Alan McGuiness & Jim Purves   2013 Gordon Arbuckle & Chris McGuiness
2014 William McGuiness & Graeme McGuiness   2015 Ian Chisholm & David McIntyre
2016 Ross Busby & Logie Armstrong   2017 Graham Gillespie & John McHutchison
2018 Alan McGuiness & Jim Purves   2019 Graham Gillespie & John McHutchison
         

 


GENTS SECTION

BALLOTED 4 BOWL PAIRS COMPETITION

1977 William Corbett & Jim Preston   1978 Ian Lewis & Lawrance Scott
1979 William McKay & William Matthews   1980 John Gemmell & Robert Chalmers
1981 Jack Stirling & Robert Chalmers   1982 Alex McKinley & Alex Black
1983 Graeme McGuiness & George C Low   1984 Jim Purves & Graeme McGuiness
1985 Joseph Fraser & David McIntyre   1986 Alex Milne & Alex Arthur
1987 Greg Hampson & John Armstrong   1988 Walter Davis & William Matthews
1989 John C Black & William McGuiness   1990 Edward Drummond & James McMeekin
1991 Joseph Dalziel & James Purves   1992 Robert Telford & Adam Martin
1993 Hugh Jones & James Purves   1994 Joseph Dalziel & Alan McGuiness
1995 William Andrew & James Purves   1996 John McCutcheon & James Purves
1997 Alex Cooper & Drew McDonald   1998 Alan Shanks & Drew McDonald
1999 Jim Anderson & Peter Johnstone   2000 Chris McGuiness & Ian Scott
2001 Alan Houston & James Purves   2002 Robert Stanfield & Ian Scott
2003 John Smillie & James Purves   2004 Robert Reid & James Purves
2005 Jim Gibb & Alan McGuiness   2006 Competition Not Completed
2007 Len Tuffley & Graham Gillespie   2008 James Malone & Alan McGuiness
2009 John Black & Alan McGuiness   2010 Bobby McCullough & Chris McGuiness
2011 George McLachlan & William Shields   2012 Iain Lawson & James Purves
2013 Frazer McDonald & James Purves   2014 John Campbell & Logie Armstrong
2015 Hugh Jones & Ian Chisholm   2016 John Campbell & Alan McGuiness
2017 John Wilson & Alan McGuiness   2018 Ian Baxter & Ross Busby
2019 John Taylor & Derek Phillips   2020  
         

 


LADIES SECTION

BALLOTED 4 BOWL PAIRS COMPETITION

1974 Evalyn Chalmers & Mrs S Goldie   1975 Competition Not Completed
1976 Mrs W Swann & Mrs W Lewis   1977 Mrs W Lewis & Mrs M Mathieson
1978 Mrs W Lewis & Elsie Muirhead   1979 Ann Nimmo & Jean Fannon
1980 Evalyn Chalmers & Peggy Simpson   1981 Jessie Matthews & Isabel Russell
1982 Jessie Matthews & Margaret Corbett   1983 Barbara Russell & Isabel Russell
1984 May McFarlane & Jean Fannon   1985 Effuie Wallace & Vi Main
1986 Jean Crompton & Ann Nimmo   1987 Competition Abandoned
1988 Heather Johnstone& Isabel Russell   1989 Roberta Bell & Effie Wallace
1990 Helen Souter & Mary McPherson   1991 Margaret Stewart & Eileen McKirdy
1992 Roberta Bell & Ruby Sneddon   1993 Not Recorded
1994 Anne Conner & Margaret Corbett   1995 Roberta Bell & Effie Wallace
1996 Mavis Drummond & Eileen McKirdy   1997 Maisie McMeekin & Effie Wallace
1998 Mary Prosser & Effie Wallace   1999 Not Recorded
2000 Jean Crompton & Effie Wallace   2001 Anne Conner & Isabel McGuiness
2002 Mavis Drummond & Marrgaret Stewart   2003 Mary Prosser & Janie Kyle
2004 Janette Dalziel & Effie Wallace   2005 June Simpson & Anne Conner
2006 Alison Sears & Janie Kyle   2007 Ann McGuiness & Audrey McIntyre
2008 Margaret McIntyre & Audrey McIntyre   2009 June Simpson & Shona Chisholm
2010 June Simpson & Violet Shaw   2011 June Simpson & Mary Prosser
2012 May Wallace & Audrey McIntyre   2013 May Wallace & Audrey McIntyre
2014 Margaret Dalziel & Violet Shaw   2015 Jean Little & Shona Chisholm
2016 Elaine Moxen & May Wallace   2017 Elaine Moxen & Shona Chisholm
2018 Morag Donald & Elaine Moxen   2019  
         

 


SENIOR SECTION

4 BOWL BALLOTED PAIRS COMPETITION

1988 Marshall Stewart & Robert Telford   1989 Robert McPherson & Hugh Goldie
1990 Bert Hailstones & William Matthews   1991 Severie Haugene & Jim Love
1992 Jim Milligan & Alex Weir   1993 Jim Milligan & Jim McMeekin
1994 Jim Steele & Adam Martin   1995 James A Johnstone & Donald McInnes
1996 John Leckie & Bill Beaumont   1997 Not Recorded
1998 William McCarthy & Bill Beaumont   1999 Terry McManus & Bill Beaumont
2000 Frank Corrigan & Bill Beaumont   2001 Terry McManus & Jack Crompton
2002 Tommy Reilly & Ian Scott   2003 Tery McManus & Jerry Ferguson
2004 William McLaughlan & Jack Crompton   2005 Jim Gibb & Ian Scott
2006 Bill Andrew & Andrew Kyle   2007 Jim Gibb & George C Low
2008 Jim Simpson & George C Low   2009 Bobby McCullough & George C Low
2010 John Campbell & Fraser Gillespie   2011 James Malone & Robert Stanfield
2012 Bert Wallace & Jim Preston   2013 Bill Andrew & Jim Preston
2014 Bob McGarry & Fraser Gillespie   2015 John Turnbull & David McIntyre
2016 Jim McAllister & David McIntyre   2017 John Jarvie & John Campbell
2018 Willie Shields & Ian Chisholm   2019 Alec Wilson & Jim Purves
 

 


GENTS SECTION

BALLOTED 2 BOWL PAIRS COMPETITION

1985 David Lindsay & Murdo McGinniss   1986 John Black & Greg Hampson
1987 Marshall Stewart & Jack Crompton   1988 Hugh Goldie & Jack Crompton
1989 Alex Cooper & Robert Nimmo   1990 Graeme McGuiness & Campbell Maxwell
1991 Graeme McGuiness & Jim Purves   1992 James A Johnstone & Drew McDonald
1993 Jim Steele & Drew McDonald   1994 John McCutcheon & Drew McDonald
1995 Bill Dalziel & George C Low   1996 John McHutchison & Jim Purves
1997 Ian Scott & Robert Little   1998 Ian Scott & Jim McMeekin
1999 Alan McGuiness & Bill McGuiness   2000 Jerry Ferguson & David McIntyre
2001 Chris McGuiness & Jerry Ferguson   2002 Ian Chisholm & Robert Nimmo
2003 Ian Chisholm & Alan Houston   2004 Fraser Gillespie & Alan McGuiness
2005 Gavin Chisholm & Terry McManus   2006 Jim Gibb & Jim Anderson
2007 Derek Phillips & William McGuiness   2008 Robert Stanfield & Alan McGuiness
2009 Brian Orr & David McIntyre   2010 Bill Andrew & Ian Chisholm
2011 John Campbell & Fraser Gillespie   2012  Competition Not Completed
2013 John Turnbull & Derek Phillips   2014 Fraser Gillespie & Ross Busby
2015 Bobby Wallace & Ross Busby   2016 John Campbell & Alan McGuiness
2017 Bert Wallace & Jim Purves   2018 Derek Phillips & Ian Chisholm
2019 John Campbell & Graham Gillespie   2020  

 


LADIES SECTION

2 BOWL PAIRS COMPETITION

1987 Maisie McMeekin & Elsie Muirhead   1988 Roberta Bell & Margaret Corbett
1989 Maisie McMeekin & Anne Conner   1990 Heather Johnstone & Jean Fannon
1991 Nan Maxwell & Effie Wallace   1992 Anne Conner & Eileen McKirdy
1993 Janette Dalziel & Ann Conner   1994 Molly Stanfield & Helen Haugene
1995 Anne Conner & Cathy Andrew   1996 Evalyn Ferguson & Heather Johnstone
1997 Janette Clark & Helen Haugene   1998 Anne McGuiness & Effie Wallace
1999 Not Recorded   2000 Isabel McCracken & Betty McKinley
2001 Evalyn Ferguson & Effie Wallace   2002 Not Contested
2003 Jean Little & Effie Wallace   2004 Alison Sears & Helen Haugene
2005 Alison Sears & Cathy Andrew   2006 Violet Shaw & Jean Crompton
2007 May Wallace & Violet Shaw   2008 Not Contested
2009 Not Contest   2010 Anne Conner & Agnes Tolmie
2011 Jean Gray & Mary Prosser   2012 Helen Orr & Violet Shaw
2013 Kathleen Gorman & Violet Shaw   2014 Not Contested
2015 Competition Not Contested after 2013      

 


COMBINED SECTIONS

The CORBETT/JOHNSTONE MIXED PAIRS COMPETITION

1974 Jean Fannon & Campbell Maxwell   1975 Betty Johnstone & Jim Preston
1976 Peggy Gibson & William Matthews   1977 Betty Johnstonne & John Welsh
1978 Mrs I Lewis & Ian Lewis   1979 Jessie Matthews & Campbell Maxwell
1980 No Result   1981 Jessie Matthews & Matt Muirhead
1982 Elsie Muirhead & Adam Martin   1983 Betty Johnstone & Jim Gibb
1984 Jean Fannon & William Matthews   1985 Mavis Drummond & Murdo McGinness
1986 Jean Cowie & Jim Purves   1987 Mary McPherson & Graeme McGuiness
1988 Heather Johnstone & Alan Nimmo   1989 Heather Johnstone & Jim Purves
1990 Margaret Corbett & Hugh Goldie   1991 Mary McPherson & Hugfh Goldie
1992 Mary McPherson & Bill Dalziel   1993 Jean Fannon & Jim McMeekin
1994 Gloria Dalziel & David McIntyre   1995 Isabel McGuiness & Bill Dalziel
1996 Isabel McGuiness & Jim Purves   1997 Effie Wallace & Jerry Ferguson
1998 Mary Prosser & Roy Anderson   1999 Audrey Kennedy & Graham Gillespie
2000 Effie Wallace & John McCutcheon   2001 Janie Kyle & David McIntyre
2002 Janie Kyle & Brian Orr   2003 Janette Clark & Alan McGuiness
2004 Janie Kyle & David McIntyre   2005 Cathy Andrew & Fraser Gillespie
2006 Janie Kyle & Ian Chisholm   2007 Audrey McIntyre & Brian Orr
2008 May Wallace & Len Tuffley   2009 May Wallace & Ian Chisholm
2010 Violet Shaw & Jim Simpson   2011 Margaret McIntyre & Jim Simpson
2012 Shona Chisholm & Fraser Gillespie   2013 May Wallace & David McIntyre
2014 Audrey McIntyre & Ian Chisholm   2015 Shona Chisholm & Gavin Chisholm
2016 Shona Chisholm & Gavin Chishom   2017 Janie Kyle & Brian Orr
2018 Not Contested   2019  

 


COMBINED SECTIONS

THE "ROSEBOWL" RINK NIGHT POINTS COMPETITION

1945 James Rae 1946 Robert Chalmers 1947 George Carson
1948 Andrew Brown 1949 And Brown & Jim Forrest 1950 William Russell
1951 John Hay 1952 Robert Chalmers 1953 Lawrance Scott
1954 Dave Ferguson & Wm Russell 1955 Lawrance Scott 1956 Robert Chalmers
1957 Not Recorded 1958 William Russell 1959 John Sangster
1960 William Russell 1961 Robert Chalmers 1962 William Russell
1963 H Osborne & Matt Sloan 1964 L R Burden 1965 Robert Chalmers
1966 L R Burden 1967 Charles Fannon 1968 L R Burden
1969 Alex Lang 1970 John Walker 1971 Carver Douglas
1972 Charles Fannon 1973 Alex Black 1974 Robert Chalmers
1975 Lawrance Scott 1976 John McFarlane 1977 Jack McSkimming
1978 Alex Weir 1979 John Sneddon 1980 John Sneddon
1981 William Wilson 1982 Jack Stirling 1983 William Wilson
1984 Jim McMeekin 1985 John McFarlane 1986 Jerry Ferguson
1987 Jim Purves 1988 Jim Milligan 1989 Bill Dalziel
1990 Bill Dalziel 1991 Bill Dalsiel 1992 Bill Dalziel
1993 Alan McGuiness & Jim Steele 1994 Robert Little 1995 Bill Beaumont
1996 Bert Hailstones 1997 Graham Gillespie 1998 Jim Purves
1999 Wm C Shields 2000 Jim Purves 2001 Bill Beaumont
2002 Mary Prosser 2003 George C Low 2004 George Phillips
2005 Mary Prosser 2006 David McIntyre 2007 Robert Ferguson
2008 Wm C Shields 2009 George McLachlan 2010 Iain Lawson
2011 David McIntyre 2012 George McLachlan 2013 Fraser Gillespie
2014 John Oliver 2015 George Tobin 2016 John Taylor
2017 Kevin McLoughlin 2018 Robert Murray 2019 
     
     

 


LADIES SECTION

The RINK DAY POINTS TROPHY

1955 Mrs Wm Barton 1956 Mrs Wm Barton 1957 Mrs R F Baird
1958 Isabel Russell 1959 Mrs A S Lindsay 1960 Mrs D Russell
1961 Miss K Richmond 1962 Mrs L R Burden 1963 Mrs L R Burden
1964 Mrs L R Burden 1965 Mrs L R Burden 1966 Jean Fannon
1967 Peggy Gibson 1968 Jean Fannon 1969 Elsie Muirhead
1970 Jean Fannon 1971 Mrs W Swann 1972 Mrs W Swann
1973 Jean Fannon 1974 Jeam Black 1975 Peggy Gibson
1976 Mrs A Lewis 1977 Peggy Gibson 1978 Peggy Gibson
1979 Jean Fannon 1980 Elsie Muirhead 1981 Mary McPherson
1982 Mary McPherson 1983 Sophia Blades 1984 S Blades & Isabel Russell
1985 Betty Wotherspoon 1986 Roberta Bell 1987 M McMeekin & M McPherson
1988 Jean Fannon 1989 Maisie McMeekin 1990 Jean Fannon
1991 Molly Stanfield 1992 Nan Maxwell 1993 Maisie McMeekin
1994 Helen Haugene 1995 Helen Haugene 1996 Margaret Stewart
1997 Anne Conner 1998 Anne Conner 1999 Anne Conner
2000 Margaret Stewart 2001 Margaret Stewart 2002 Janette Clarrk
2003 Not Contested 2004 Jean Crompton 2005 Not Contested
  2006 Competition Suspended  

 


SENIOR GENTS ROBERT TELFORD TROPHY

Seniors Rink Day Points Competition

1990 Bert Hailstones 1991 John Hannah 1992 Robert Gray
1993 John Hannah 1994 William Hastie 1995 William Hastie
1996 Joe Dalziel 1997 Alister Bell 1998 Bert Hailstones
1999 Joe Dalziel 2000 Alister Bell 2001 Robert Gray
2002 Robert Gray 2003 Robert Gray 2004 Robert Gray
2005 Alex Turner 2006 John Crossan 2007 Harry Wilson
2008 Alister Bell 2009 John Crossan 2010 John Crossan
2011 John Black 2012 John Black 2013 John Oliver
2014 Fraser Gillespie 2015 Fraser Gillespie 2016 John Campbell
2017 John Wilson 2018 Fraser Gillespie 2019 John Black
     
     

 


SENIOR SECTION

The DAN TURNER MEMORIAL TROPHY

2004 Jim Graham   2005 Tommy Reilly
2006 George C Low   2007 Bobby McCullough
2008 Len Tuffley   2009 George C Low
2010 Bill Andrew   2011 Fraser Gillespie
2012 Bill Andrew   2013 George C Low
2014 Jerry Ferguson   2015 John Campbell
2016 Andrew Kyle   2017 John Black
2018 John Campbell   2019 John Taylor
2020     2020  
         

 


COMBINED SECTIONS

THE FAIR SHIELD

1992 Drew McDonald 1993 Andrew Marshall 1994 Jim Steele
1995 John McHutchison 1996 Campbell Maxwell 1997 Alex Milne
1998 Jim Purves 1999 Jim Purves 2000 Scot McIntyre
2001 Jim Purves 2002 Bill Beaumont 2003 Jim Purves
2004 Ross Busby 2005 John McHutchison 2006 Ian Chisholm
2007 George C Low 2008 Ian Chisholm 2009 George C Low
2010 Ian Chisholm 2011 Jim Purves 2012 Fraser Gillespie
2013 David McIntyre 2014 Bill Andrew 2015 Derek Phillips
2016 Derek Phillips 2017 David McIntyre 2018 Ross Busby
     

 


COMBINED SECTIONS - THE BOWLATHON

YEAR LEAD LEAD/SECOND SECOND/THIRD SKIP
         
2002 Jean Gray Ross Cullen Anne Conner Robert Stanfield
2003 NO PLAY      
2004 NO PLAY      
2005   James Malone Sam Dunlop John Conner
2006 June Simpson Jim Dunlop Bill Beaumont John Smillie
2007   Margaret Stewart George Phillips Wuilliam Shields
2008 NO PLAY      
2009   Mavis Gillespie James Malone Sam Dunlop
2010   Janette Dalziel John Campbell William Shields
2011   John Crossan John Oliver David McIntyre
2012 George McLachlan Margaret Stewart Mary Prosser Fraser Gillespie
2013 NO PLAY      
2014   Violet Shaw Ian Baxter Robert Ferguson
2015 Jean Little Edith Millar Violet Shaw John Campbell
2016 Mary Prosser John Taylor Kevin McLoughlin George C Low
2017 John Oliver Robert Kitchen Shona Chisholm Ian Baxter
2018        
2019        

 


THE NOMINATED MIXED PAIRS

(The George C Low Trophy)

1985 Betty Johnstone & Bill Corbett   1986 Elsie Muirhead & Matt Muirhead
1987 Ann Nimmo & Robert Nimmo   1988 Margaret McIntyre& David McIntyre
1989 Effie Wallace & Alex Wallace   1990 Helen Soutar & Graeme McGuiness
1991 Heather Johnstone & Pringle Johnstone   1992 Evalyn Ferguson & Tom Jackson
1993 Heather Johnstone & David McIntyre   1994 Roberta Bell & Jerry Ferguson
1995 Betty Johnstone & Bill Corbett   1996 Joan McKellar & John McKellar
1997 Roberta Bell & Jerry Ferguson   1998 Isabel McGuiness & Jim Purves
1999 Pamela McGuiness & Jim Purves   2000 Margaret Stewart & John McHutchison
2001 Roberta Bell & Jerry Ferguson   2002 Isabel McGuiness & Jim Purves
2003 Isabel McGuiness & Jim Purves   2004 Isabel McGuiness & Jim Purves
2005 Anne McGuiness & Alan McGuiness   2006 NOT CONTESTED
2007 NOT CONTESTED   2008 Janette Dalziel & Wm Andrew
2009 Audrey McIntyre & Brian Orr   2010 Isabel McGuiness & Wm McGuiness
2011 NOT CONTESTED   2012 NOT CONTESTED
2013 Margaret McIntyre & Willie Shields   2014 Janette Dalziel & Wm Andrew
2015 NOT CONTESTED   2016 NOT CONTESTED
2017 NOT CONTESTED   2018 NOT CONTESTED
2019 Shona Chisholm & Ian Chisholm   2020 0

 


COMBINED SECTIONS

The CENTENARY MIXED TRIPLES

Year Lead Second Skip
       
1995 Fraser Gilklespie Betty McKinley Adam Martin
1996 Fraser Gillespie Chris McGuiness Greg Hampson
1997 Nan Maxwell Eddie Drummond Jim Purves
1998 Maisie McMeekin Brrian Orr Fraser Gillespie
1999 Mary Prosser Jim Anderson Graham Gillespie
2000 Anne Conner Jim Simpson Jim Purves
2001 Anne Conner Alan Shanks Jery Ferguson
2002 Helen Haugene John Conner Wm C Shields
2003 Helen Haugene Margaret Corbett Bill Beaumont
2004 May Wallace Tommy Reilly Ian Chisholm
2005 Margaret Stewart Robert Stanfield Jack Crompton
2006 Bobby McCullough Alex Prosser Wm C Shields
2007 Joe Grant Mavis Gillespie Fraser Gillespie
2008 May Wallace John Telford Wm Andrew
2009   NOT CONTESTED  
2010 Mary Prosser Jim McAllister Ian Chisholm
2011 June Simpson Janette Dalziel Fraser Gillespie
2012 Janette Dalziel Wm Andrew Ian Chisholm
2013 John Oliver Jean Little Audrey McIntyre
2014   NOT CONTESTED  
2015 John Taylor   David McIntyre
2016   NOT CONTESTED  
2017   NOT CONTESTED  
2018      
2019      

 


COMBINED SECTIONS

THE MALCOLM MATHIESON TROPHY,

Paterson Glen Automatics Trophy and

The Paterson / Mathieson Charity Trophy

1. The Malcolm Mathieson Trophy

         
         
         
         
         
         
         
         
         
         

 

site map | cookie policy | privacy policy | accessibility statement