SpanglefishNairn & District Gardening Club | sitemap | log in

2019 ANNUAL SHOW

Our 37th Annual Show was held on Saturday 24th August 2019. Visitors were greeted by a riot of colour as they entered the hall at the Nairn Community & Arts Centre.  As they wandered round the pot plant section they marvelled at the quality of the plants on the benches and in the hanging baskets. There were an exquisite variety of floral arrangements.  Superb quality and plenty of beautifully grown fruit and vegetables. The standard in the home-baking,  preserves and wine sections was high, and a lot of patience and careful work was displayed in the handicraft section.

Results and trophy winners

SECTION A - VEGETABLES

4 Potatoes White 1 John Martin 2 Kate Fraser 3 Bob Marshall

4 Potatoes Coloured 1 Martin 2 Marshall 3 Fraser

16 Potatoes, 4 of each cultivar to be named a displayed in a box or board  18” x 18” max 1 Fraser 2 Marshall 3 Charles Watt

3 Onions from Seed - each onion over 250 grams 1 Fraser 2 Michael Jones 3 Ali Iles

3 Onions from Seed - each onion under 250 grams 1 Fraser  

3 Red Onions 1 Iles 2 Jones 3 Marshall

3 Onions from Sets 1 Fraser 2 Marshall 3 Iles

6 Shallots 1 Martin 2 Fraser 3 John Oates

2 Leeks 1 Fraser

3 Carrots - long 1 Marshall

3 Carrots – stump 1 Martin 2 Marshall

3 Beetroot 1 Iles 2 Martin 3 Jones

6 Pods of Peas 1 Martin 2 Fraser 3 Jones

6 Runner Beans 1 Fraser 2 Archie MacLaren 3 Jones 

6 Broad Beans 1 Fraser 2 L J Drummond 3 MacLaren

1 Cucumber 1 Martin 2 Fraser 3 Jane Moir  

3 Courgettes - 4” to 8” 1 Jones 2 Marshall 3 Tony Gatcombe

4 Red Tomatoes 1 Martin 2 Marshall 3 Fraser  

4 Cherry Tomatoes 1 Marshall 2 Annie Stewart 3 Martin

1 Cauliflower (to be shown with a 3” stalk) 1 Fraser 2 Sue MacKintosh

1 Cabbage (to be shown with a 3” stalk) 1 Oates 2 Fraser 3 Marshall      

1 Vase of 5 kinds of Culinary Herb - 2 stems of each 1 Stewart 2 Jean Gatcombe 3 MacLaren

Any other vegetable 1 Iles 2 Moir 3 Jones

A pot of Parsley 1 Martin

A selection of vegetables (excluding giant vegetables but can include tomatoes and herbs) to be displayed in a trug or similar container to be judged for quality and visual effect 1 Fraser 2 T Gatcombe 3 Marshall

5 kinds of vegetables to be displayed in an area 24” x 18” 1 Fraser 2 Martin 3 Marshall

Best in Section – 3 Onions from Seed - each onion over 250 grams - Kate Fraser

SECTION B - FRUIT

10 Raspberries with Husks 1 MacKintosh

6 Strawberries 1 Martin

Blackcurrants (with strings) - a minimum of 110g or 4 oz 1 Oates

Redcurrants (with strings) - a minimum of 110g or 4 oz – 1 Oates 2 Sandy MacFarlane-Grieve

3 Dessert Apples 1 MacFarlane-Grieve 2 Anne Whyte 3 Oates

3 Cooking Apples 1 Oates 2 Dianne Walker 3 MacFarlane-Grieve

3 Kinds of Fruit - 3 of each (currants - a minimum of 110g or 4 oz) to be displayed on 1 plate 1 MacFarlane-Grieve

Any other fruit 1 MacFarlane-Grieve 2 Moir 3 Walker

Best in Section – Redcurrants (with strings) - a minimum of 110g or 4 oz – John Oates

SECTION C - POT PLANTS

Fern 1 Kay Barnett 2 MacKintosh 3 Uisdean MacLean

Coleus 1 Jones 2 MacLean 3 George Pirie   

Any other Foliage Plant 1 Anne Vincent 2 MacLean 3 Barnett

Pelargonium/Geranium – single 1 Murray 2 MacFarlane-Grieve 3 Morang McConachie

Pelargonium/Geranium – double or semi-double 1 McConachie 2 MacLean 3 Ian MacPherson

Pelargonium – regal – 1 Pirie

Begonia - small headed 1 Pirie 2 MacPherson 3 Jones

Begonia - large headed - over 2” 1 Pirie 2 J.E. Wood 3 Barnett

Foliage Begonia 1 McConachie 2 Helen MacFarlane-Grieve 3 Pirie

Cactus 1 MacPherson 2 MacKintosh 3 MacLean  

Succulent 1 Barnett 2 MacLaren 3 McConachie

Bonsai 1 John Whitehead 2 MacLean

Gloxinia 1 Pirie 2 W.F. Milne

Streptocarpus 1 Barnett 2 H MacFarlane-Grieve  

Orchid 1 Linda Gorman 2 Pirie 3 MacLean

Fuchsia – single 1 Yvonne Cameron 2 MacPherson 3 MacLean

Fuchsia - double 1 MacPherson 2 Pirie 3 MacLean

Half Standard Fuchsia 1 MacPherson

Quarter Standard Fuchsia 1 Murray 2 MacPherson

Any other flowering plant – 1 MacPherson 2 MacKintosh 3 H MacFarlane-Grieve    

Group of Plants Grown in a Container (max 18” diameter) 1 U MacLean 2 Roddy MacLean 3 Murray  

Window Box/Trough 1 U MacLean 2 Sheena MacLean 3 MacLaren

Hanging Pot (max 8” diameter pot - own choice of plants) 1 U MacLean 2 Barnett 3 Dot MacLean

Hanging Basket (max 16” diameter basket - own choice of plants) 1 D MacLean 2 R MacLean 3 3 MacLean

Best in Section - Begonia - large headed - over 2” - George Pirie

SECTION D – CUT FLOWERS

6 Marigolds displayed on a board 1 Pirie 2 Pauline Timms 3 McConachie

Begonia Head (can be displayed on a board) 1 Pirie 2 MacKintosh 3 Barnett

1 Single Rose floating in a glass bowl (glass bowl provided by Club) 1 MacKintosh 2 Stewart 3 Kaye Skinner  

Vase of 3 Rose Stems hybrid T (same cultivar) 1 Barnett

Vase of 1 Rose Stem Floribunda 1 Wood

Vase of 12 Sweet Peas (mixed) 1 Stewart 2 McConachie

Vase of 6 Sweet Peas – white, cream or pink 1 Norah Hall 2 McConachie

Vase of 6 Sweet Peas - lavender, mauve or blue 1 Hall

Vase of 6 Sweet Peas – scarlet or maroon 1 Hall 2 McConachie

Vase of Dahlia Medium Decorative (1 bloom) 1 Maureen Miller 2 Colin Green 3 Watt    

Vase of Dahlia Pom-Pom (1 cultivar - 3 blooms) 1 Green  

Vase of Dahlia Medium Decorative (1 cultivar – 3 blooms) 1 Watt 2 Green

Vase of Dahlia Cactus (1 cultivar – 3 blooms) 1 Green

Vase of Dahlia (any cultivar – 3 blooms) 1 Miller 2 Watt 3 Green

Vase of Mixed Dahlia (not more than 9 Stems) 1 Miller 2 Green  

Vase of Perennials - 1 cultivar 1 Pirie 2 McConachie 3 MacKintosh

Vase of Mixed Perennials 1 Hall 2 Stewart 3 S MacFarlane-Grieve

Vase of 1 Gladioli 1 MacPherson 2 Jones 3 Watt

Vase of 2 Gladioli – large 1 Green 2 MacPherson 3 Milne

Vase of 2 Gladioli – butterfly 1 MacPherson 2 S MacFarlane-Grieve

Vase of Annuals - 1 cultivar 1 McConachie 2 J Gatcombe 3 Milne

Vase of Mixed Annuals 1 McConachie 2 Hall 3 Milne

Vase of Flowering Shrub - 1 cultivar 1 S MacFarlane-Grieve 2 MacKintosh 3 Stewart

Vase of Mixed Flowering Shrub 1 Stewart 2 MacKintsoh 3 Wood

Vase of Asters (annuals) 1 Pirie 2 McConachie

Vase of Carnations (4 Stems) 1 MacPherson

Vase of Pinks (4 Stems) 1 Wood 2 Green 

Best in Section - Vase of Mixed Flowering Shrubs – Annie Stewart

Best in Rose Classes - Vase of 1 Rose Stem Floribunda – J E Wood

Best in Sweet Pea Classes - Vase of 12 Sweet Peas (mixed) – Annie Stewart

SECTION E - HOME-COOKING

2 slices of Coffee and Walnut Cake 1 Miller 2 Vincent 3 Anthea Wescott  

2 slices of Fruit Gingerbread 1 R MacLean 2 Ann Poyner 2 S MacLean

2 slices of Fatless Sponge (filled) - 1 Walker 2 Hall 3 D MacLean  

4 Rockbuns 1 Vincent 2 F.A. Atkins 3 Poyner

4 Pancakes 1 D Walker 2 D MacLean 3 Hall

4 Scones incorporating Strawberries 1 Miller 2 Atkins 3 Isla Chambers

4 Chocolate Brownies 1 Chambers 2 Hall 3 Vincent

An Individual Trifle 1 Walker 2 D MacLean 3 Cantraybridge Café

2 slices of Courgette Cake 1 Hall 2 Chambers 3 Cantraybride Cafe

An individual vegetable quiche 1 Vincent 2 Hall 3 Walker

4 Wholemeal Bread Rolls 1 Hall 2 Chambers 3 Vincent

Best in Section – 2 slices of Fatless Sponge (filled) – Dianne Walker

SECTION F - PRESERVES

Jar of Raspberry Jam 1 Walker 2 S MacLean 3 H MacFarlane-Grieve

Jar of Gooseberry Jam 1 Walker 2 H MacFarlane-Grieve 3 Susan Urquhart  

Any other single variety of jam 1 S MacLean 2 Poyner 2 Moir

Jar of Mixed Fruit Jam (minimum of 2 fruits) 1 S MacLean 2 Urquhart 3 Walker

Jar of any variety of sweet Jelly 1 S MacLean 2 Walker 3 Poyner   

Jar of any variety of savoury Jelly 1 D Walker 2 S MacLean 3 Urquhart

Jar of Marmalade 1 S MacLean 2 Walker 3 H MacFarlane-Grieve

Jar of Lemon Curd 1 Walker 2 Urquhart 3 Miller     

Jar of Chutney 1 S MacLean 2 Drummond 3 Sheena Brown

Jar of Pickled Beetroot 1 S MacLean 2 Timms

Bottle of Fruit Coulis 1 Walker

Best in Section - Jar of Lemon Curd – Dianne Walker

SECTION G - CRAFTWORK

Knitted Article for a baby or child 1 Doreen Hutcheon 2 Gladys MacLean 3 Betty J Beazley

Any other knitted article 1 Hutcheon 2 Barbara Campbell

Crocheted Article 1 Beazley

Dressed Doll 1 Hutcheon

A picture/collage incorporating/using buttons 1 Beazley 2 Junior World

A bag made using Recycled Product(s) 1 Beazley

Handmade Piece of Jewellery 1 Hutcheon 2 Beazley 3 Walker    

A painting in a medium of your choice 1 L Walker 2 MacKintosh

Best in Section – Any other knitted article – Doreen Hutcheon  

SECTION H – PHOTOGRAPHY

“A Place in the Sun” 1 G MacLean 2 Shirley MacPhail 3 L Walker

“A Black and White Landscape” 1 L Walker 2 D Walker 3 Howard Corfield

“Highland Wildlife” 1 D Walker 2 L Walker 3 Corfield  

“Riverside” 1 Skinner 2 G MacLean 3 D Walker

“A Christmas Scene” 1 D Walker 2 L Walker 3 McPhail  

“Birds, Bugs, Bees and Butterflies” 1 D Walker 2 Murray 3 Corfield

“My Favourite Rose” 1 L Walker 2 D Walker 3 Vincent

Best in Section - “A Christmas Scene” – Dianne Walker

SECTION I - FLOWER ARRANGEMENTS

“Wimbledon” 1 Vincent 2 Frances Ross 2 S MacLean

“Summer Fiesta” 1 Wilson 2 Susan Matheson 3 Ross

“Where have the flowers gone” 1 Wilson 2 Hutcheon 3 Vincent  

An Arrangement in a Teacup 1 Vincent 2 Hutcheon 3 Barnett  

A Ladies Corsage to be worn on the wrist 1 G MacLean 2 Matheson 3 Ross

Best in Section – “Wimbleodon” – Anne Wilson

SECTION J - CHILDREN - Under 8 years

Arrangement of Flowers in a Jam Jar 1 Annabelle MacLean 2 Finlay Ayres 3 Louis Skinner

Miniature Garden 1 Ayres 2 Brodie Skinner joint 3 Blair Mitchell & Arthur MacLean

Animal made from Vegetables and/or Fruit 1 B Mitchell 2 Junior World

A finger painting 1 Junior World 2 Robin (Gaelic Playgroup) 3 B Mitchell  

A picture made from pasta 1 Junior World 2 Valentina (Gaelic Playgroup) 3 B Mitchell

A plate of vegetables grown by the entrant 1 Junior World 2 Ayres 3 Junior World

A Marshmallow Person 1 B Mitchell 2 Junior World 3 Junior World

Best in Section – Miniature Garden – Finlay Ayres

SECTION K - CHILDREN - Aged 8 to 15 years

Arrangement of Flowers in an old Shoe, Boot or Trainer 1 Mabel Holder 2 Adam Mitchell 3 Lexie McMahon

Bug hotel made from Natural materials 1 M Holder 2 Junior World 3 Charlie Holder

Animal made from Vegetables a /or fruit 1 C Holder 2 M Holder 3 Adam Mitchell

Paper Mache Mask 1 M Holder 2 C Holder 3A Mitchell   

A piece of art or craftwork incorporating recycled materials 1 M Holder 2 Junior World 3 A Mitchell

A plate of vegetables grown by the entrant 1 A Mitchell 2 M Holder 3 C Holder

A chocolate treat 1 C Holder 2 M Holder 3 Junior World

Best in Section – A piece of art or craftwork incorporating recycled materials – Mabel Holder

SECTION L - HOME-MADE WINE & OTHER DRINKS

1 Bottle of Dry White 1 Rosemary Largue 2 Frances Farquhar 3 Eileen Barr  

1 Bottle of Sweet White 1 Barr 2 Marjory Smith 3 Betty Green

1 Bottle of Dry Red 1 Green 2 Largue 3 Barr

1 Bottle of Sweet Red 1 Green 2 Farquhar 3 Largue

1 Bottle of Rose – 1 Green 2 Farquhar 3 Largue  

Best in Section - 1 Bottle of Sweet White – Eileen Barr  

Members Only Class – Planter -  1  Susan Urquhart 2  Maureen Miller 3 Yvonne Cameron

TROPHIES

The Croy Tankard

For the exhibitor with the most points in the Vegetable Section (Classes 4, 5, 6, 7, 8, 9 & 10) – Kate Fraser

The Alex Cheyne Memorial Trophy

Donated by Donald and Carol Cheyne

For the exhibitor with the best Vegetable Trug – Kate Fraser

The Harold Roach Trophy

For the exhibitor with the most points in the Vegetable Section - Kate Fraser

The Fruit Trophy

Donated by the Club

For the exhibitor with the most points in the Fruit Section – Sandy MacFarlane-Grieve 

The Iris Munro Trophy

Donated by the family of the late Mrs I. Munro

For the Best Pelargonium – George Pirie

The Inverwick Trophy

Donated by Mr D. J. Thomas

For the Best Group of Plants Grown in a Container – Uisdean MacLean

The Pot Plant Trophy

Donated by the Club

For the exhibitor with the most points in the Pot Plant Section – Uisdean MacLean

The Millennium Trophy

For the Best Exhibit in the Pot Plant Section - George Pirie

The Henderson Rosebowl

For the Best Exhibit in the Rose Classes – J.E. Wood

The Sweet Pea Trophy

Donated by Mr A. McGowan

For the Best Exhibit in the Sweet Pea classes - Annie Stewart

The Cut Flower Trophy

Donated by the Club

For the exhibitor with the most points in the Cut Flower Section – Colin Green

The Green’s Nursery Trophy

Donated by Mr Green, Green’s Nursery

For the Best Exhibit in the Flower Section – Annie Stewart

The Nairn & District Gardening Club Trophy

For the exhibitor with the most points in the Vegetable, Fruit, Flowers and Pot Plants Sections – Kate Fraser

The Home-cooking Trophy

Donated by the Club

For the exhibitor with the most points in the Home-cooking Section – Norah Hall

The Anne Clark Cup

Donated by Mrs Anne Clark

For the exhibitor with the best  exhibit in the Home-cooking Section – Dianne Walker

The Preserves Trophy

Donated by Ms S. MacLean

For the exhibitor with the most points in the Preserves Section - Sheena MacLean

The Handicraft Trophy

Donated by the Club

For the exhibitor with the most points in the Handicraft Section – joint winners Betty J Beazley and Doreen Hutcheon

The Floral Art Trophy

Donated by the Club

For the exhibitor with the most points in the Floral Art Section – Anne Vincent

The Under 8’s Trophy

For the exhibitor with the most points in the Children’s Section under the age of 8 – Junior World

The 8 to 15 Trophy

For the exhibitor with the most points in the Children’s Section aged 8 to 15 – Mabel Holder

The Founder & Founder Chairman’s Trophy

Donated by Mr A. Pledger & Mr J. Henderson

For Best Exhibit in the Show – Kate Fraser for 3 onions from seed each over 250g

The Pam Fraser Shield

Donated by Mrs Suddick

For The Best Schools Pallet Garden – Rosebank Primary School 

The Members Shield 

Donated by The Club 

For the Best Club Planter – Susan Urquhart

 




Click for Map


SSPC - Property in Scotland
site map | cookie policy | privacy policy