Login
Get your free website from Spanglefish

 

 

 

 

President....P. Lowe (Monifieth BC.)

Vice President.... J. Duncan (Strathmartine BC.)

Jnr. Vice President....A. Murray (Craigie BC.)

Sec./Treas. ....J.R. Duncan (Fairfield BC.)

Team Captain .... I. Bell  (Broughty Castle BC.)

 

 

Selectors

J. Mackie (Balgay BC.)   A. Nairn (Muirhead & Birhhill BC.)

 

Welcome to the web site for the City of Dundee Bowling Association.

The association organise the City team for playing in the Andrew Hamilton Trophy (North Section), run the City Championship competition which runs in August every year, the senior league, the two charity games (The Thomson Trophy and the Findlay Leslie Trophy) also the two Andrew Clark games against Perth and Angus.

**************************************************************

Latest   

2019

 

Team for Saturday 22 June.  Bon Accord at Fairfield BC.

D. Hogan, K. Smith, J. Duncan, L. Hunter

K. Taylor, W. Nelson, J. Beattie, S. Stewart

R. Kyle, I. Stirton, E. Mason, A. Crighton

A. Murray, W. Short, B. Morris, I. Bell

D. Morrison, G. Cairns, D. McMillan, A. Moir

J. McMillan, G. Prophet, B. Smith, I. Smith

Reserves : R. Garnham

All players report to Fairfield BC. at 1.00pm

 

Thomson Trophy.  Congratulations to Broughty Castle BC.  on winning.

Presentation on Thursday 20 June at 6.15pm. The following clubs are requested to provide on rink Baxter Park BC, Broughty BC and Monifieth BC.  If unable to attend contact J. R. Duncan on 612264 asap.

 

Meff - Spence Trophy at Whitehall BC. Wednesday 19 June.

The following clubs are requested to provide 1 rink  Balgay BC.  Broughty BC.  Dudhope BC.  and Maryfield BC.   Report to Maryfield BC at 11.00am.

Teams for Saturday 15 June - Northern Counties at Inverness Highland BC,

City 103  -  Northern Counties 156

K. Taylor, W. Nelson, J. Beattie, S. Stewart

B. Morris, I. Stirton, E. Mason, A. Crighton

K. Dorricott, K. Smith, J. Mulholland, J. Watson

J. McMillan, G. Prophet, L. Hunter, I. Smith

D. Morrison, G. Cairns, B. Smith, A. Moir

A. Murray, R. Garnham, D. McMillan, I. Bell

Reserve :  J. Duncan

All players to report to Maryfield BC. at 10.00am.                             

Well done the City.  Half way through the games -sitting 4th in the section.  

NORTH

                              played     won    drawn    lost     for    against    diff    points

A & K                         4           3          0         1       506     391       115       6

Bon Accord                 4           3          0         1       520     423         97       6

Perthshire                   4          3           0         1       460     463         -3       6

City of Dundee            4          2           0          2      480     460         20       4

Northern Counties       4          2           0          2      468     457         11       4

Highland                    4           2           0          2     456     465          -9       4

Buchan                      4           1           0          3     446     490         -44      2

Angus                       4            0           0          4     385     572       -187      0

 

Teams for Saturday 8 June   -  Angus at Strathmartine BC. (City 90  -  Angus 133)

G. Cairns, D. Morrison, B. Smith, A. Moir

R. Kyle, K. Dorricott, D. McMillan, I. Bell

D. Hogan, W. Dempster, J. Mulholland, J. Watson

B. Morris, I. Stirton, E. Mason, A. Crighton

K. Taylor, W. Nelson, J. Beattie, S. Stewart

J. McMillan, G. Prophet, L. Hunter, I. Smith

Reserves : A. Murray, K. Smith, R. Garnham

All players report to Strathmartine BC at 1.00pm.

 

Teams for Saturday 1 June   -  Buchan at Craigie  (City 158  Buchan 93)

R. Kyle, K. Dorricott, D. McMillan, I. Bell

G. Cairns, D. Morrison, B. Smith, A. Moir

K. Taylor, W. Nelson, J. Beattie, S. Stewart

B. Morris, I. Stirton, E. Mason, A. Crighton

J. McMillan, G. Prophet,R. Garnham, L. Hunter

D. Hogan, A. Murray, J. Mulholland, J. Watson

Reserves :  W. Dempster, K. Smith

All players report to Craigie BC at 1.00pm

Findlay Lesslie Trophy  -  Congratulations  to Fairfield BC.

Presentation game Thursday 6 June.

Broughty BC., Broughty Castle BC., Craigie BC. and Monifieth BC. are requested to provide 1 Rink each.  If unable contact J.R. Duncan 612264

Team for Saturday 25 May  -  Perthshire at Kinnoul  (City 107  -  Perthshire 118)

G. Cairns, D. Morrison, B. Smith, A. Moir

R. Kyle, K. Dorricott, D. McMillan, I. Bell

B. Morris, J, Duncan, E. Mason, A. Crighton

K. Taylor, W. Nelson,J. Beattie, L. Hunter

G. Prophet, W. Dempster, R. Garnham, I. Smith

A. Murray, W. McGill, J. Mulholland, J. Watson

All players report Kinnoul BC  1.00pm

Team for Saturday 18 May   -    Highland at Monifieth BC  (City 121  -  Highland 119)

D. Hogan, W. McGill, J. Mulholland, J. Watson.

W. Nelson, W. Dempster, S. Stewart, I. Smith.

K. Taylor, G. Prophet, J. Beattie, O. Chalmers.

R. Kyle, K. Dorricott, L. Hunter, I. Bell.

G. Cairns, D. Morrison, B. Smith, A. Moir.

B . Morris, D. McMillan,  E. Mason,  A. Crighton.

Reserves :  A. Murray, G. Beat, K. Smith

All players report to Monifieth BC at 1.00pm.

 

Team for Saturday 11 May   -  A & K at Kintore BC.  (City 94  A & K 130)

R. Kyle, K. Dorricott, L. Hunter, I. Bell, B. Morris, D. McMillan, A. Crighton, A. Murray

G. Cairns, W. Nelson, D. Morrison, G. Prophet, W. Dempster, W. McGill, O. Chalmers,

B. Smith, A. Moir, I. Smith, S. Stewart, D. Hogan, J. Mulholland, E. Mason, J. Beattie,

Reserves :  J. Duncan, K. Smith, G. Beat, J. McMillan

All players to report to Maryfield BC. at 11.00am.

Charity Trophies

Findlay Lesslie will be played on Tuesday 21 May

Thomson Trophy will be played on Thursday 13 June

 

City Trial will be held at Fairfield BC on Sunday 5 May at 11.00am.

Clubs are asked to forward names of nominated players to J.R. Duncan.

G. Cairns - Barnhill BC.

R. Kyle, K. Dorricott, L. Hunter - Broughty BC.

B. Morris, I. Bell, D. McMillan, J. McMillan, K. Smith - Broughty Castle BC.

W. Nelson, C. McInally,D. McIntyre, D. Morrison - Fairfield BC.

I. Smith, B. Smith, M. Coates, A. Moir, D. Hogan, S. Stewart - Lochee BC.

J. Aimer, G. Beat, C. Brunton, W. Dempster, O. Chalmers, W. McGill - Maryfield BC.

J. Watson, J. Mullholland, E. Mason, K. Taylor, J. Beattie, C. Joiner - Muirhead BC.

A. Crighton, J. Duncan - Strathmartine BC.

ANDREW HAMILTON DRAW - 2019

11 May - v Aberdeen & Kincardine @ Kintore BC.

18 May - v Highland @ Monifieth BC.

25 May - v Perth @ Kinnoull BC.

1 June - v Buchan @ Craigie BC.

8 June - v Angus @ Strathmartine BC.

15 June - v Northern Counties @ The Inverness BC.

22 June - v Bon Accord @ Fairfield BC.

*****************************************************************

City delegates meeting Friday 18 January @ 7.00pm held in Dundee Indoor

City A G M    Friday 15 February @ 7.00pm held in Dundee Indoor

City delegates meeting Friday 15 March @ 7.00pm held in Dundee Indoor

****************************************************************

****************************************************************

Dinner and Presentation

Friday 9 November @ Broughty Castle BC.    6.30 for 700pm.

****************************************************************

SENIOR LEAGUE

Section A  -   Congratulations to Dudhope BC. on winning.

                    Fairfield BC. and Balgay BC are demoted to Section B

Section B  -   Cogratulations to Broughty Castle on winning.

                    Broughty Castle BC. and  Maryfield BC are promoted to Section A

*********************************************************************

Andrew Hamilton Trophy 2018

Sat 23 June   A & K  @  Strathmartine

1.  K. Dorricott, J. Duncan, J. Mulholland, I. Smith

2.  B. Morris, R. Garnham, B. Smith, I. Bell

3.  R. Kyle, M. Coats, S. Stewart, L. Hunter

4.  I. Stirton, W. Dempster, E. Mason, A. Crighton

5.  K. Taylor, G. Haddow, J. Beattie, O. Chalmers

6.  G. Cairns, W. Nelson, G. Beat, J. Watson

Res.  D. McMillan, K. Smith

****************************************************************

Thomson Trophy

Congratulations to the winners Monifieth BC.

Presentation game on Thursday 21 June @ 6.15pm.

Broughty BC, Strathmartine BC, Dudhope BC & Barnhill BC are asked to provide one rink each

******************************************************************

Andrew Hamilton Trophy 2018

Sat 16 June    Bon Accord  @  Newhills

1.  K. Dorricott, J. Duncan, J. Mulholland, I. Smith

2.  B. Morris, K. Smith, B. Smith, I. Bell

3.  R. Kyle, D. Hogan, S. Stewart, A. Moir

4.  I. Stirton, W. Dempster, E. Mason, A. Crighton

5.  K. Taylor, L. Hunter, J. Beattie, O. Chalmers

6.  G. Cairns, W. Nelson, G. Beat, J. Watson

Res.  R. Garnham, D. McMillan                    Lost   96  -  149

Sat 9 June    Northern Counties  @  Broughty Castle

1.  K. Dorricott, J. Duncan, J. Mulholland, I. Smith

2.  B. Morris, K. Smith, B. Smith, I. Bell

3.  R. Kyle, D. Hogan, S. Stewart, L. Hunter

4.  I. Stirton, W. Dempster, E. Mason, A. Crighton

5.  K. Taylor, M. Coats, J. Beattie, O. Chalmers

6.  G. Cairns, W. Nelson, G. Beat, J. Watson

Res.   G. Haddow, R. Garnham                         Won   128  -  111

Sat 2 June  v Angus @ Letham

1.  K. Dorricott, J. Duncan, J. Mulholland, A. Moir

2.  B. Morris, K. Smith, B. Smith,I. Bell

3.  R. Kyle, D. Hogan, S. Stewart, L. Hunter

4.  I. Stirton, W. Dempster, E. Mason, A. Crighton

5.  K. Taylor,         , J. Beattie, O. Chalmers

6.  G. Cairns, W. Nelson, G. Beat, J. Watson

Res.   W. McGill                                     Lost   97  -  155

******************************************************************

Finlay Lesslie Trophy

Congratulations to the winners Strathmartine BC.

Presentation game at Strathmartine on Thursday 7 June @ 6.30pm.

The following clubs are asked to provide one rink  - Fairfield BC, Broughty Castle BC,

Dudhope BC and Craigie BC.

****************************************************************

Andrew Hamilton Trophy 2018


Sat 26 May  v Buchan @ Mintlaw.  All players meet at Maryfield BC. @ 10.00am

1.  K. Dorricott, J. Duncan, J. Mulholland, A. Moir

2.  B. Morris, K. Smith, B. Smith, I. Bell

3.  R. Kyle, D. Hogan, S. Stewart, E. Mason

4.  I. Stirton, W. Dempster, I. Smith, A. Crighton

5.  K. Taylor, G. Haddow, J. Beattie, O, Chalmers

6. G. Cairns, W. Nelson, D. McMillan, J. Watson

Res. -  W. McGill                                              Lost   124  -  132

 

Sat 19 May  v Perthshire @ Monifieth. All Players meet at Monifieth BC @ 1.00pm

1.  J. Mulholland, K. Dorricott, J. Duncan, A. Moir

2.  B. Morris, I. Stirton, B. Smith, I. Bell

3.  R. Kyle, D. Hogan, S. Stewart, E. Mason

4.  M. Coats, W. Dempster, I. Smith, A. Crighton

5.  K. Taylor, G. Haddow, J. Beattie, O. Chalmers

6.  G. Cairns, W. Nelson, D. McMillan, J. Watson

Res.  G. Beat                                             Lost  100  -  107

 

Sat 12 May  v Highland @ Banff  all players meet Maryfield BC @ 9.30 am

1.  J. Mulholland, W. Dempster, J. Watson, A. Moir.

2.  B. Morris, W. Nelson, B. Smith, I. Bell

3.  M. Coats, K. Dorricott, I. Smith, A. Crighton

4.  K. Taylor, J. Duncan, J. Beattie, O. Chalmers

5.  G. Cairns, I. Stirton, D. McMillan, I. Dorricott

6.  R. Kyle, D. Hogan, S. Stewart, E. Mason 

Reserves :-  W. McGill, G. Beat                        Lost  102  -  145

****************************************************************

City Trial to be held at Broughty Castle BC. on Sunday 29 April @ 11.00am 

Players names notified to the Committee :-

B. Smith, S. Stewart, I.G. Smith, D. Hogan, M. Coats, A. Moir LocheeBC.

J. Mulholland, J. Watson, K. Taylor, J. Beattie, E, Mason, I. Stirton Muirhead BC.

K. Dorricott, R. Kyle Broughty BC.

W. Nelson, W. Short, Fairfield BC.

I. Bell, B. Morris, K. Smith, D. McMillan, J. McMillan Broughty Castle BC.

J. Duncan, A. Crighton Strathmartine BC.

G. Cairns Barnhill BC.

W. Dempster, W. McGill, J. Aimer, G. Beat, O. Chalmers  Maryfield BC

Any player whose name has not been passed to the Committee by their club can still turn up at the trial.

******************************************************************

Andrew Hamilton Trophy 2018

Sat 12 May  v  Highland @ Banff

Sat 19 May  v  Perthshire @ Monifieth

Sat 26 May  v  Buchan @ Mintlaw

Sat 2 June  v Angus @ Letham

Sat 9 June  v Northern Counties @ Broughty Castle

Sat 16 June  v Bon Accord @ Newhills

Sat 23 June  v Aberdeen & Kincardine @ Strathmartine

***************************************************

Charity Competitions for 2018

Finlay Lesslie Trophy to be played on Tuesday 22 May

Presentation at winners club Thursday 7 June

Thomson Trophy to be played on Thursday 14 June

Presentation at winners club Thursday 21 June

  *****************************************************  

City Meetings

Friday 19 January 2018  7.00 pm  Delegates Meeting  @ Dundee Indoor

Friday 16 February 2018  7.00 pm  A.G.M.  @ Dundee Indoor

Friday 16 March 2018  7.00 pm Competition Draw @ Dundee Indoor

***********************************************************

***********************************************************

SENIOR LEAGUE

Section A winners  -  Fairfield BC

Demoted to Section B  -  Broughty Castle BC and Hillcrest BC

******************************************************************

City Presentation Dinner  Held in Barnhill BC

Friday 3 November 2017  @ 6.30 for 7.00pm

*******************************************************************

SENIOR LEAGUE

Section B winners Strathmartine BC.

Promoted to Section A  -  Strathmartine BC & Balgay BC

******************************************************************

City 104  -  Highland  138

City Team for Saturday 24 June 2017 v Highland @ Muirhead & Birkhill

1.  J. Beattie, K. Taylor, G. Harrison, R. Carlin

2.  J. Mulholland, W. Dempster, S. Stewart, K. Brunton Snr

3.  D. Hogan, D. McMillan, I. Smith, A. Crighton

4.  R. Kyle, B. Smith, J. Aimer, M. Doyle

5.  B. Morris, J. Duncan, J. Watson, I. Bell

6.  M. Coats, W. Nelson, C. Brunton, A. Moir

Reserves  -  W. McGill, E. Mason

Players meet at Muirhead & Birkhill @ 1.00pm

*****************************************************************

Thomson Trophy

Congratulations to the winners  Broughty Castle BC

Presentation on Thursday 22 June @ 6.30pm.

Fairfield BC and Monifieth BC requested to supply 1 rink each.

********************************************************************

City 105  -  A & K 103

City Team for Saturday 17 June 2017  v  Aberdeen & Kincardine

1.  J. Mulholland, W. Dempster, S. Stewart, K. Brunton Snr

2.  J. Beattie, S. Moir, D. Briggs, R. Carlin

3.  R. Kyle, B. Smith, J. Aimer, M. Doyle

4.  B. Morris, J. Duncan, J. Watson, I. Bell

5.  W. McGill, D. McMillan, I. Smith, A. Crighton

6.  M. Coats, K. Taylor, W. Nelson, A. Moir

Bus leaves Maryfield BC @  10.15am

*****************************************************************

City 83  -  Bon Accord  137

City Team for Saturday 10 June 2017  v  Bon Accord @ Barnhill

1.  J. Mulholland, W. Nelson, S. Stewart. K. Brunton Snr.

2.  J Beattie, S. Moir, D. Briggs, R. Carlin

3.  R. Kyle, B. Smith, C. Brunton, M. Doyle

4.  B. Morris, W. Dempster, I. Bell, C. McInally

5.  J. Duncan, D. McMillan, A. Crighton, J. Watson

6.  M. Coats, W. McGill, A. Moir, T. Thompson

Reserves  K. Taylor, E. Mason, C. McLaughlin

Players meet at Barnhill BC. @ 1.00pm

*****************************************************************

City 107  -  Northern Counties 123

City Team for Saturday 3 June 2017  v Northern Counties @ Inverness Highland

1. J. Mulholland, R. Kyle, S. Stewart, K. Brunton Snr.

2. J. Duncan, D. McMillan, W. Nelson, J. Watson

3. J. Beattie, S. Moir, D. Briggs, R. Carlin

4. K. Taylor, G. Cairns, J. Aimer, A. Moir

5. B. Morris, W. Dempster, I. Bell, C. McInally

6. M. Coates, W. McGill, B. Smith, M. Doyle

Bus leaves Maryfield BC. @ 9.30am.

****************************************************************

Findlay Lesslie Trophy 2017

Congratulations to the winners  -   Longforgan Bowling Club

Presentation of trophy Thursday 8 June at Longforgan BC @ 6.30pm.

Clubs requested to provide rinks - Barnhill BC, Baxter Park BC, Maryfield BC.

****************************************************************

City 98  -  Angus 151

City Team for Saturday 27 May 2017  v Angus @ Broughty Castle

1.  J. Mulholland, W. Nelson, S. Stewart, K. Brunton Snr

2.  C. McLaughlin, D. McMillan, E. Mason, C. Brunton

3.  K. Taylor, W. McGill, A. Moir, P. Lindsay

4.  D. Hogan, W. Dempster, B. Smith, M. Doyle

5.  G. Beat, J. Beattie, D. Briggs, R. Carlin

6.  B. Morris, M. Coates, A. Crighton, I. Bell

Reserves  -  J. Watson, C. McInally, I. Smith

Players meet at Broughty Castle  @  1. 00pm

*****************************************************************

City 117  -  Buchan 112

City Team for Saturday 20 May 2017  v  Buchan @ Monifieth

1.  J. Mulholland, W. Nelson, S. Stewart, K. Brunton Snr.

2.  W. Dempster, D. McMillan, E. Mason, C. McInally

3.  J. Beattie, G. Beat, D. Briggs, R. Carlin

4.  K. Taylor, W. McGill, A. Moir, P. Lindsay

5.  B. Morris, B. Smith, A. Crighton, I. Bell

6.  D. Hogan, C. McLaughlin, J. Watson, M. Doyle

Reserves from pool.  Players meet at Monifieth @ 1.00pm 

**************************************************************

City 96  -  Perthshire 133

City Team for Saturday 13 May 2017  v Perthshire @ Blackford

1.  J. Mulholland, W. Nelson, A. Moir, K. Brunton Snr.

2.  B. Morris, B. Smith, A. Crighton, I. Bell

3.  J. Beattie, J. Watson, D. Briggs, R. Carlin

4.  M. Coates, W. McGill, P. Lindsay, T. Thompson

5.  D. Hogan, C. McLaughlin, C. Brunton, M. Doyle

6.  G. Beat, D. McMillan, E. Mason, C. McInally

Res.  S. Stewart, J. Duncan, W. Short, A. Chaplin

All others who played in the trial are in the pool.

Players prepared to take their cars and offer seats to other players contact JR Duncan

****************************************************************

City Trial     to be held at Barnhill BC. on 30 April @ 11.00am

Players below are requested to report at 10.30am

J. Aimer, M. Doyle, G. Beat, K. Brunton Jnr, C. Brunton, W. McGill, T. Thompson,

W. Dempster (Maryfield)

C. McInally, W. Nelson, S. Taylor, W. Short, A. Chaplin (Fairfield)

K. Brunton Snr, R. Carlin, P. Lindsay, D. Briggs, D. Strachan, C. Stewart, V. Stewart (Craigie)

R. Kyle (Broughty)

B. Morris, I. Bell, D. McMillan, G. McComiskie, K. Smith (Broughty Castle)

J. Mulholland, J. Watson, K. Taylor, E. Mason, C. McLaughlin, J. Beattie, I. Stirton Muirhead)

G. Cairns (Barnhill)

A. Crighton (Strathmartine)

S. Moir, A. Moir, M. Coates, B. Smith, D. Hogan, S. Stewart, I. Smith (Lochee)

If unable to play in the trial please contact by the feedback page or telephone J.R. Duncan 01382 612264

******************************************************************

Delegates Meeting    Dundee Indoor  Friday 17 March 2017 @ 7.00pm

                                  Draw for City Championships

 

AGM.  Dundee Indoor - Friday 17 February 2017  @  7.00pm

 

Delegates Meeting  Dundee Indoor  -  Friday 20 January 2017  @ 7.00pm

 

City Dinner & Presentation

Friday 4 November 2016 @ Broughty Bowling Club  6.30 for 7.00pm

 

Senior League     Section "A" winners Muirhead & Birkhill BC

     2016             Section "B" winners Dudhope BC

Broughty BC & Strathmartine BC demoted to Section "B"

Dudhope BC & Broughty Castle BC promoted to Section "A"

 

Click for Map SSPC - Property in Scotland
site map | cookie policy | privacy policy | accessibility statement