Login
Get your free website from Spanglefish

City Championships

2019

R. M. Rogers Trophy (Singles)

First Round Tuesday 6 August at 6.15pm

Monifieth                     v    Muirhead                 @   Craigie BC

Lochee                        v    Baxter Park              @   Broughty Castle BC

Longforgan                  v    Broughty                  @  Dudhope BC

Hillcrest                       v    Balgay                     @  Broughty BC

Dudhope                      v    Craigie                    @  Maryfield BC 

Maryfield                      v    Barnhill                   @  Muirhead BC

Strathmartine               v    Broughty Castle       @  Barnhill BC

Fairfield                        v    Bye

Second Round Friday 9 August at 6.15pm

 

Matt Connors Trophy (Singles)

First Round Tuesday 6 August at 6.15pm

Lochee                       v    Muirhead                 @   Strathmartine BC

Maryfield                    v    Craigie                    @   Lochee BC

Strathmartine             v    Hillcrest                  @   Muirhead BC

Barnhill                      v    Broughty Castle       @   Maryfield BC

Longforgan                 v    Broughty                @   Dudhope BC

Baxter Park                v    Balgay                    @   Barnhill BC

Fairfield                     v    Dudhope                 @   Broughty BC

Monifieth                   v    Bye 

Second Round Friday 9 August at 6.15pm

 

A. B. Nelson Trophy (Pairs)

First Round Tuesday 6 August at 6.15pm

Dudhope                  v    Fairfield                  @   Barnhill BC

Strathmartine           v    Maryfield                @   Broughty Castle BC

Craigie                     v    Muirhead                @   Balgay BC

Lochee                     v    Longforgan             @   Muirhead BC

Broughty                  v    Broughty Castle      @   Maryfield BC

Balgay                     v    Baxter Park             @   Dudhope BC

Barnhill                    v    Hillcrest                  @   Fairfield BC

Monifieth                  v    Bye

Second Round Friday 9 August at 6.15pm

 

J. W. Alexander Trophy (Triples)

First Round Tuesday 6 August at 6.15pm

Dudhope                  v    Fairfield                  @   Hillcrest BC

Broughty                 v    Muirhead                 @   Lochee BC

Hillcrest                   v    Lochee                    @   Fairfield BC

Longforgan              v    Broughty Castle        @   Maryfield BC

Balgay                    v    Strathmartine           @   Dudhope BC

Craigie                   v    Monifieth                  @   Broughty Castle BC

Barnhill                  v    Baxter Park               @   Muirhead BC

Maryfield                v    Bye

Second Round Friday 9 August at 6.15pm

 

C. W. Milne Trophy (Fours)

First Round Tuesday 6 August at 6.15pm

Hillcrest                v    Monifieth                  @   Balgay BC

Muirhead              v    Fairfield                    @   Hillcrest BC

Maryfield              v    Strathmartine           @   Broughty BC

Dudhope              v    Craigie                     @   Fairfield BC

Baxter Park          v    Lochee                     @   Maryfield BC

Balgay                 v    Broughty                  @   Broughty Castle BC

Broughty Castle    v    Longforgan               @   Barnhill BC

Barnhill                v    Bye

Second Round Friday 9 August at 6.15pm

 

J. Gallacher Trophy  (Sen. Triples)

First Round Tuesday 6 August at 6.15pm

Broughty             v    Broughty Castle               @   Balgay BC

Lochee                v    Baxter Park                     @   Hillcrest BC

Hillcrest              v    Dudhope                          @   Broughty BC

Balgay                v    Longforgan                      @   Lochee BC

Craigie               v    Monifieth                          @   Fairfield BC

Maryfield            v    Strathmartine                   @   Craigie BC

Muirhead            v    Fairfield                            @   Broughty Castle BC

Barnhill              v    Bye

Second Round Friday 9 August at 6.15pm

 

P. Dyer Trophy (Sen. Fours)

First Round Tuesday 6 August at 6.15pm

Dudhope             v    Maryfield                      @   Lochee BC

Fairfield               v    Lochee                        @   Hillcrest BC

Longforgan          v    Barnhill                       @   Balgay BC

Broughty Castle   v    Balgay                         @   Dudhope BC

Hillcrest              v    Strathmartine               @   Fairfield BC

Muirhead            v    Broughty                      @   Broughty Castle BC

Craigie               v    Monifieth                      @   Strathmartine BC

Baxter Park        v    Bye 

Second Round Friday 9 August at 6.15pm

 

J.D. Wilkie Trophy (Junior Singles)

Prelim Round Thursday 4 July at 6.15pm

Broughty 2         v   Craigie 1                        @   Maryfield BC

Maryfield 1         v   Monifieth 2                     @   Fairfield BC

Muirhead           v   Fairfield                          @   Broughty BC

First Round  Monday 8 July  at 6.15pm

Winner 1           v   Winner 2                         @   Muirhead BC

Winner 3           v   Monifieth 1                      @   Broughty BC

Maryfield 3        v   Broughty 1                      @   Muirhead Bc

Craigie 2           v   Maryfield 2                      @   Fairfield BC 

Semi Finals  Wednesday 10 July at 6.15pm

 

   

 

*******************************************************************

2018

R.M. Rogers Trophy (Singles)

First Round  Tuesday 7 August at 6.15pm

Baxter Park      14    v  Dudhope    21      @   Craigie BC.

Fairfield            21    v  Hillcrest     13     @   Baxter Park BC.

Barnhill             21   v  Craigie        3       @   Dudhope BC.

Muirhead            9    v  Strathmartine  21    @   Broughty BC

Lochee               21   v  Balgay        6        @   Maryfield BC.

Maryfield            21   v  Monifieth    7        @   Muirhead BC.

Br. Castle           W/O v  Broughty   Scr         @   Barnhill BC.

Longforgan         v  Bye      

Second Round Friday 10 August at 6.15pm

Dudhope         15   v     Fairfield          21   @ Balgay BC.

Barnhill            8    v    Strathmartine  21   @ Maryfield BC.

Lochee           21    v    Maryfield         16   @ Craigie BC.

Broughty Castle 16   v    Longforgan    21    @ Fairfield BC.

Semi Finals Tuesday 14 August at 6.15pm

Fairfield        18    v      Strathmartine     21    @ Monifieth BC.

Lochee          16  v      Longforgan           21    @ Strathmartine BC.

Final  Friday 17 August at 6.15pm

 Strathmartine    18         v    Longforgan    21    @ Broughty Castle BC.

J. Potter                                I. Paton

Matt Connors Trophy (Singles)

First Round  Tuesday  7 August at 6.15pm

Lochee         W/O    v  Longforgan    Scr   @  Barnhill BC.

Balgay          11   v  Strathmartine  21     @   Lochee BC.

Baxter Park   12   v  Monifieth         21    @   Muirhead BC.

Hillcrest          2   v  Barnhill            21   @   Longforgan BC.

Broughty       21   v  Craigie             19  @   Dudhope BC.

Fairfield     W/O     v  Br. Castle       Scr   @   Baxter Park BC.

Maryfield       14    v  Muirhead        21   @   Broughty BC

Dudhope        v  Bye

Second Round  Friday 10 August at 6.15pm

Lochee          21     v    Strathmartine  15    @   Fairfield BC.

Monifieth       18     v    Barnhill           21    @ Balgay BC.

Broughty         8     v    Fairfield          21    @ Maryfield BC.

Muirhead       21     v    Dudhope         9    @ Craigie BC.

Semi Final  Tuesday 14 August at6.15pm

Lochee         21     v        Barnhill      19    @ Strathmartine BC.

Fairfield        21    v       Muirhead      20   @ Monifieth BC.

Final  Friday 17 August at 6.15pm

Fairfield        21        v     Lochee      19      @ Broughty Castle BC.

W. Short                         B. Smith

A.B. Nelson Trophy (Pairs)

First Round  Tuesday  7 August at 6.15pm

Dudhope      22    v  Hillcrest        17    @   Barnhill BC.

Baxter Park   8    v  Fairfield         19    @   Longforgan BC.

Balgay         18    v  Br. Castle      16   @   Muirhead BC.

Muirhead     15    v  Broughty       18   @   Balgay BC.

Craigie        23    v  Lochee            5   @   Maryfield BC.

Barnhill       12    v  Monifieth       14   @   Dudhope BC.

Strathmartine   14 v  Longforgan   14   @   Fairfield BC.

Maryfield         v  Bye

Second Round  Friday 10 August at 6.15pm

Dudhope        17   v    Fairfield     16   @ Broughty BC.

Balgay           18   v    Broughty   15   @ Craigie BC.

Craigie           16   v   Monifieth     8   @ Muirhead BC.

Strathmartine  17 v   Maryfield      18 @ Barnhill BC.

Semi Final  Tuesday 14 August at 6.15pm

Dudhope           5  v          Balgay   23      @ Strathmartine BC.

Craigie             28  v         Maryfield  7     @ Monifieth BC.

Final  Friday 17 August at 6.15pm

Balgay       15         v      Craigie    14  (a.e.e.)    @     Broughty Castle BC.

J.W. Alexander Trophy (Triples)

First Round  Tuesday 7 August at 6.15pm

Dudhope    16    v  Monifieth       15    @   Hillcrest BC.

Fairfield     15   v  Br. Castle        10    @   Lochee BC.

Balgay       16    v  Broughty         4    @   Fairfield BC.

Barnhill      19    v  Strathmartine  10   @   Maryfield BC.

Longforgan  19   v  Craigie             5  @   Muirhead BC.

Baxter Park  10  v  Muirhead         16   @   Craigie BC.

Lochee        21   v  Maryfield          12  @   Longforgan BC.

Hillcrest      Scr    v  Bye

Second Round  Friday 10 August at 6.15pm

Dudhope     11   v   Fairfield         21     @ Craigie BC.

Balgay         18  v   Barnhill         16      @ Dudhope BC.

Longforgan   17 v   Muirhead       12      @ Barnhill BC.

 Lochee        Bye   

Semi Final  Tuesday 14 August at 6.15pm

Fairfield        16     v     Balgay    10    @ Monifieth BC.

Longforgan    20    v     Lochee     11   @ Strathmartine BC.

Final  Friday 17 August at 6.15pm

Fairfield         13     v       Longforgan   15      @   Broughty Castle BC.

C.W. Milne Trophy (Fours)

First Round  Tuesday 7 August at 6.15pm

Maryfield    10  v  Longforgan     17   @   Balgay BC.

Barnhill      22  v  Broughty        17   @   Hillcrest BC.

Muirhead    12  v  Dudhope        17   @   Maryfield BC.

Lochee       22  v  Strathmartine  7    @   Fairfield BC.

Craigie       23 v  Fairfield            6    @   Broughty BC.

Monifieth      6 v  Balgay             21   @   Craigie BC.

Baxter Park  17 v  Br. Castle       14   @   Barnhill BC

Hillcrest     Scr  v  Bye 

Second Round  Friday 10 August at 6.15pm

Longforgan   23    v   Barnhill      8      @    Fairfield BC.

Dudhope      21       v   Lochee    9      @    Longforgan BC.

Craigie         17       v   Balgay   16  a.e.e  @    Dudhope BC.

Baxter Park        Bye   

Semi Final  Tuesday 14 August at 6.15pm

Longforgan     8     v       Dudhope    22       @ Monifieth BC.

Craigie           24    v       Baxter Park   6     @ Strathmartine BC.

Final  Friday 17 August at 6.15pm

Dudhope     12      v     Craigie      13       @      Broughty Castle BC.

 

J. Gallacher Trophy (Sen. Triples)

First Round  Tuesday 7 August at 6.15pm

Craigie      13   v  Strathmartine   17   @   Lochee BC.

Muirhead   16   v  Monifieth          15   @   Hillcrest BC.

Fairfield     16   v  Dudhope          18    @   Broughty BC.

Hillcrest   W/O   v  Longforgan      Scr  @   Balgay BC.

Lochee      14    v  Br. Castle          5   @   Fairfield BC.

Maryfield   16   v  Broughty           9    @   Baxter Park BC.

Barnhill     11   v  Baxter Park       14   @   Craigie BC.

Balgay        v  Bye

Second Round  Friday 10 August at 6.15pm

Strathmartine    15    v    Muirhead    14 a.e.e.     @ Baxter Park BC.

Dudhope           19    v    Hillcrest      12     @ Maryfield BC.

Lochee               6    v    Maryfield     19     @ Muirhead BC.

Baxter Park       18    v   Balgay          6     @ Broughty BC.

Semi Final  Wednesday 15 August at 6.15pm

Strathmartine    14    v     Dudhope     16     @ Monifieth BC.

Maryfield           13      v    Baxter Park  12     @ Strathmartine BC.

Final  Thursday 16 August at 6.15pm

Dudhope          8          v     Maryfield      24     @ Broughty Castle BC.

P. Dyer Trophy (Sen. Fours)

First Round  Tuesday 7 August at 6.15pm

Broughty     17   v  Balgay        12   @   Lochee BC.

Lochee        14   v  Baxter Park  9   @   Hillcrest BC

Br. Castle    19   v  Barnhill       11   @   Dudhope BC.

Maryfield     20   v  Hillcrest       10   @   Balgay BC.

Monifieth     14   v  Dudhope       6    @   Fairfield BC.

Strathmartine    18  v  Fairfield    15    @   Craigie BC.

Muirhead      16   v  Craigie         14  @   Baxter Park BC.

Longforgan      v  Bye  

Second Round  Friday 10 August at 6.15pm

Broughty      10    v    Lochee      19     @ Muirhead BC.

Br. Castle     11    v    Maryfield   20    @   Baxter Park BC.

Monifieth      17    v    Strathmartine    4    @ Maryfield BC.

Muirhead      Bye   v     Longforgan     Scr     @ Broughty BC.

Semi Final  Wednesday 15 August at 6.15pm

Lochee         21     v     Maryfield        8    @ Monifieth BC.

Monifieth      11     v    Muirhead        12   @ Strathmartine BC.

Final  Thursday 16 August at 6.15 pm

Lochee         12        v    Muirhead     18    @ Broughty Castle BC

 

J.D. Wilkie Trophy (Jun. Singles)

Prelim Round  Thursday 5 July @ 6.15pm

Monifieth 2   Scr   v    Maryfield 1  W/O               @   Maryfield BC.

Monifieth     Scr   v     Muirhead    W/O                @

 

Semi Finals  Wednesday 11 July  @ 6.15pm

 Maryfield 1 21       v    Muirhead  10     @ Strathmartine BC.

  Broughty1  19      v    Brouhty  2  21   @ Monifieth BC.

Final  Thursday 16 August  @ 6.15pm

Maryfield         21    v    Broughty    11     @   Broughty Castle                                 

(T. Thomson)               (A. Matheson)

 

*****************************************************************

2017

R.M. Rogers Trophy

First Round - Tuesday 8 August 2017 @ 6.15 pm

Fairfield              21     v    Longforgan       17           @  Dudhope BC.

Strathmartine      W/O  v    Balgay            Scr           @  Baxter Park BC.

Broughty             Scr    v    Barnhill           W/O        @  Craigie BC.

Dudhope               9     v    Monifieth           21         @  Broughty BC.

Craigie                 21    v    Broughty Castle   8          @  Maryfield BC.

Lochee                 21    v     Baxter Park        11         @  Muirhead BC.

Muirhead              21    v     Maryfield            17         @ Strathmartine BC.

Hillcrest                      v     Bye

Second Round Friday 11 August 2017 @ 6.15 pm

Fairfield          11        v       Strathmartine    21          @ Craigie BC 

Barnhill            6        v       Monifieth           21          @ Maryfield BC

Craigie            11       v       Lochee              21          @ Balgay BC

Muirhead         21       v       Hillcrest            15          @ Fairfield BC

 

Semi Final Tuesday 15 August 2017 @ 6.15 pm

Strathmartine     21       v      Monifieth       6              @ Broughty Castle BC

Lochee               14       v      Muirhead      21             @ Monifieth BC

Final Friday 18 August 2017 @ 6.15 pm

Strathmartine      21    v       Muirhead    16              @ Barnhill BC

A. Crighton                           J. Beattie

 

Matt Conners Trophy

First Round - Tuesday 8 August 2017 @ 6.15 pm

Baxter Park     17    v    Broughty Castle    21             @  Strathmartine BC.

Balgay          Scr     v     Barnhill              W/O           @  Lochee BC.

Lochee            19    v      Dudhope            21             @  Muirhead BC.

Maryfierld        18    v      Hillcrest             21             @  Longforgan BC.

Muirhead         21    v      Fairfield             19             @  Dudhope BC.

Longforgan     Scr     v      Craigie              W/O          @  Baxter Park BC.

Strathmartine   11    v     Monifieth            21             @  Broughty BC.

Broughty                      v    Bye

Second Round Friday 11 August 2017 @ 6.15 pm

Broughty Castle    20        v       Barnhill     21             @ Fairfield BC

Dudhope               7         v       Hillcrest    21             @ Balgay BC

Muirhead             18         v       Craigie     21             @ Maryfield BC

Monifieth             17         v       Broughty  21             @ Craigie BC

 

Semi Final Tuesday 15 August 2017 @ 6.15 pm

Barnhill           21           v         Hillcrest       16          @ Broughty Castle BC

Craigie           15            v        Broughty      21          @ Monifieth BC

Final Friday 18 August 2017 @ 6.15 pm

Barnhill           9             v        Broughty      21         @ Barnhill BC

P. Strachan                              R. Kyle

 

A.B. Nelson Trophy (Pairs)

First Round - Tuesday 8 August 2017 @ 6.15 pm

Craigie           15        v     Lochee              11           @  Strathmartine BC.

Maryfield         7        v     Muirhead            19           @ Longforgan BC.

Monifieth        12        v     Longforgan        11           @  Muirhead BC.

Broughty Castle  26    v     Barnhill              14           @  Balgay BC.

Hillcrest          17        v    Balgay               16            @  Maryfield BC.

Strathmartine      13   v    Fairfield              18            @  Dudhope BC.

Broughty         2         v   Baxter Park         26             @  Fairfield BC.

Dudhope                   v   Bye

Second Round Friday 11 August 2017 @ 6.15 pm

Craigie           17       v      Muirhead          18              @ Broughty BC

Monifieth        13       v       Broughty Castle    22         @ Craigie BC

Hillcrest          12      v       Fairfield           17              @ Muirhead BC

Baxter Park     18      v       Dudhope           8              @ Strathmartine BC

 

Semi Final Tuesday 15 August 2017 @ 6.15 pm

Muirhead        17     v        Broughty Castle        8        @ Monifieth BC

Fairfield          17    v         Baxter Park             15       @ Broughty Castle BC

Final Friday 18 August 2017 @ 6.15 pm

Muirhead      14       v         Fairfield               22        @ Barnhill BC

 

 

J.W. Alexander Trophy (Triples)

First Round -Tuesday 8 August 2017 @ 6.15 pm

Dudhope        20          v    Longforgan              8             @  Hillcrest BC.

Balgay           14          v    Maryfield                13            @  Lochee BC.

Broughty        15         v    Strathmartine           4            @  Fairfield BC.

Broughty Castle   12     v    Lochee                   10            @  Maryfield BC.

Barnhill           8           v    Hillcrest                 18            @ Longforgan BC.

Craigie          22           v    Baxter Park              5            @  Muirhead BC.

Fairfield         20           v    Monifieth               10             @  Craigie BC.

Muirhead                    v     Bye

Second Round Friday 11 August 2017 @ 6.15 pm

Dudhope        10          v       Balgay                 18              @ Craigie BC

Broughty        12          v       Broughty Castle   14              @ Dudhope BC

Hillcrest           9          v       Craigie                10              @ Strathmartine BC

Fairfield           9          v       Muirhead             13              @ Baxter Park BC

Semi Final Tuesday 15 August 2017 @ 6.15 pm

Balgay            7          v         Broughty Castle     16            @ Monifieth BC

Craigie          11          v         Muirhead               19           @ Broughty Castle BC 

Final Friday 18 August 2017 @ 6.15 pm

Broughty Castle   9     v        Muirhead            14              @ Barnhill BC

 

C.W. Milne Trophy (Fours)

First Round - Tuesday 8 August 2017 @ 6.15 pm

Broughty Castle    14     v    Barnhill            13        @  Balgay BC.

Dudhope              12     v   Maryfield           17        @  Hillcrest BC.

Craigie                 12     v   Broughty           17        @  Maryfield BC.

Lochee               W/O    v   Strathmartine   Scr        @  Fairfield BC.

Muirhead             15      v   Monifieth           11        @  Broughty BC.

Fairfield               8        v   Hillcrest             16        @  Craigie BC.

Baxter Park         12       v   Balgay               17       @  Strathmartine BC.

Longforgan                  v   Bye

Second Round Friday 11 August 2017 @ 6.15 pm

Broughty Castle    12       v       Maryfield     20          @ Longforgan BC

Broughty              11      v       Lochee         19          @ Dudhope BC

Muirhead              16      v      Hillcrest        15          @ Balgay BC

Balgay                   8      v       Longforgan   18          @ Fairfield BC

Semi Final Tuesday 15 August 2017 @ 6.15 pm

Maryfield             14      v       Lochee              12      @ Monifieth BC

Muirhead             24      v       Longforgan         6      @ Broughty Castle BC

Final Friday 18 August 2017 @ 6.15 pm

Maryfield           16        v         Muirhead        13     @ Barnhill BC 

 

 

J. Gallacher Trophy (Sen. Triples)

First Round - Tuesday 8 August 2017 @ 6.15 pm

Broughty               12      v   Monifieth            14           @  Lochee BC.

Maryfield               21      v   Lochee                9            @  Hillcrest BC.

Hillcrest                   3     v  Craigie                 30           @  Broughty BC.

Fairfield                 8      v  Baxter Park            10          @  Balgay BC.

Broughty Castle     7      v  Strathmartine         14          @  Fairfield BC.

Dudhope             W/O    v  Balgay                  Scr          @  Craigie BC.

Muirhead             13       v  Barnhill                   5          @  Baxter Park BC.

Longforgan                  v  Bye

Second Round Friday 11 August 2017 @ 6.15 pm

Monifieth           6       v       Maryfield          22               @ Baxter Park BC

Craigie            13       v       Baxter Park       11              @ Muirhead BC

Strathmartine   21      v      Dudhope            10              @ Maryfield BC

Muirhead          15      v       Longforgan        12             @ Broughty BC

Semi Final Wednesday 16 August 2017 @ 6.15 pm

Maryfield             15        v      Craigie            9              @ Broughty Castle BC

Strathmartine       16       v      Muirhead        13             @ Monifieth BC

Final Thursday 17 August 2017 @ 6.15 pm

Maryfield             15        v      Strathmartine     18      @ Barnhill BC 

P. Dyer Trophy (Sen. Fours)

First Round - Tuesday 8 August 2017 @ 6.15 pm

Maryfield              15         v   Balgay             17             @  Lochee BC.

Baxter Park          14         v   Dudhope          15             @  Hillcrest BC.

Barnhill                14         v    Monifieth         15             @  Dudhope BC.

Longforgan          Scr         v    Lochee           W/O           @  Balgay BC.

Muirhead              12         v    Craigie            14             @  Fairfield BC.

Hillcrest                12        v   Broughty           13             @  Craigie BC.

Fairfield                 9        v   Broughty Castle  14             @  Baxter Park BC.

Strathmartine                v   Bye

Second Round Friday 11 August 2017 @ 6.15 pm

Balgay               12          v       Dudhope            11         @ Muirhead BC

Monifieth           18          v       Lochee                 8        @ Baxter Park BC

Craigie              13          v       Broughty              9        @ Maryfield BC

Broughty Castle  14         v       Strathmartine      18       @ Broughty BC

Semi Final Wednesday 16 August 2017 @ 6.15 pm

Balgay               6          v        Monifieth              16       @ Broughty Castle BC

Craigie              10         v        Strathmartine       18       @ Monifieth BC

Final Thursday 17 August 2017 @ 6.15 pm

Monifieth           10         v        Strathmartine       16    @ Barnhill BC   

J.D. Wilkie Junior Trophy

First Round Thursday 6 July 2017 @ 6.15pm

Maryfield  W/O                v   Balgay   Scr                  @  Fairfield BC. 

Strathmartine   Scr          v   Broughty 2  W/O           @  Maryfield BC.

Second Round Monday 10 July 2017 @ 6.15pm

Winner Game 1              v  Winner Game 2              @  Baxter Park BC.

Muirhead                       v  Fairfield                         @  Balgay BC.

Monifieth                       v  Broughty                        @  Strathmartine BC.

Dudhope                       v  Craigie                           @  Maryfield BC.

Semi Finals Wednesday 12 July 2017 @ 6.15pm

 

Final Thursday 17 August 2017 @ 6.15pm

Maryfield              17       v   Craigie      21               @ Barnhill BC

(M. Doyle)                          (C. Stewart)




Click for Map SSPC - Property in Scotland
site map | cookie policy | privacy policy