Login
Get your free website from Spanglefish

 

 

 

 

President....I. Spence (Broughty Castle BC.)

Vice President.... P. Low (Monifieth BC.)

Jnr. Vice President....J. Duncan (Strathmartine BC.)

Sec./Treas. ....J.R. Duncan (Fairfield BC.)

Team Captain....A. Nairn (Muirhead & Birkhill BC.)

 

 

Selectors

J. Mackie (Balgay BC.)   A. Nairn (Muirhead & Birhhill BC.)

 

Welcome to the web site for the City of Dundee Bowling Association.

The association organise the City team for playing in the Andrew Hamilton Trophy (North Section), run the City Championship competition which runs in August every year, the senior league, the two charity games (The Thomson Trophy and the Findlay Leslie Trophy) also the two Andrew Clark games against Perth and Angus.

**************************************************************

Latest   

 

Andrew Hamilton Trophy 2018

Sat 23 June   A & K  @  Strathmartine

1.  K. Dorricott, J. Duncan, J. Mulholland, I. Smith

2.  B. Morris, R. Garnham, B. Smith, I. Bell

3.  R. Kyle, M. Coats, S. Stewart, L. Hunter

4.  I. Stirton, W. Dempster, E. Mason, A. Crighton

5.  K. Taylor, G. Haddow, J. Beattie, O. Chalmers

6.  G. Cairns, W. Nelson, G. Beat, J. Watson

Res.  D. McMillan, K. Smith

****************************************************************

Thomson Trophy

Congratulations to the winners Monifieth BC.

Presentation game on Thursday 21 June @ 6.15pm.

Broughty BC, Strathmartine BC, Dudhope BC & Barnhill BC are asked to provide one rink each

******************************************************************

Andrew Hamilton Trophy 2018

Sat 16 June    Bon Accord  @  Newhills

1.  K. Dorricott, J. Duncan, J. Mulholland, I. Smith

2.  B. Morris, K. Smith, B. Smith, I. Bell

3.  R. Kyle, D. Hogan, S. Stewart, A. Moir

4.  I. Stirton, W. Dempster, E. Mason, A. Crighton

5.  K. Taylor, L. Hunter, J. Beattie, O. Chalmers

6.  G. Cairns, W. Nelson, G. Beat, J. Watson

Res.  R. Garnham, D. McMillan                    Lost   96  -  149

Sat 9 June    Northern Counties  @  Broughty Castle

1.  K. Dorricott, J. Duncan, J. Mulholland, I. Smith

2.  B. Morris, K. Smith, B. Smith, I. Bell

3.  R. Kyle, D. Hogan, S. Stewart, L. Hunter

4.  I. Stirton, W. Dempster, E. Mason, A. Crighton

5.  K. Taylor, M. Coats, J. Beattie, O. Chalmers

6.  G. Cairns, W. Nelson, G. Beat, J. Watson

Res.   G. Haddow, R. Garnham                         Won   128  -  111

Sat 2 June  v Angus @ Letham

1.  K. Dorricott, J. Duncan, J. Mulholland, A. Moir

2.  B. Morris, K. Smith, B. Smith,I. Bell

3.  R. Kyle, D. Hogan, S. Stewart, L. Hunter

4.  I. Stirton, W. Dempster, E. Mason, A. Crighton

5.  K. Taylor,         , J. Beattie, O. Chalmers

6.  G. Cairns, W. Nelson, G. Beat, J. Watson

Res.   W. McGill                                     Lost   97  -  155

******************************************************************

Finlay Lesslie Trophy

Congratulations to the winners Strathmartine BC.

Presentation game at Strathmartine on Thursday 7 June @ 6.30pm.

The following clubs are asked to provide one rink  - Fairfield BC, Broughty Castle BC,

Dudhope BC and Craigie BC.

****************************************************************

Andrew Hamilton Trophy 2018


Sat 26 May  v Buchan @ Mintlaw.  All players meet at Maryfield BC. @ 10.00am

1.  K. Dorricott, J. Duncan, J. Mulholland, A. Moir

2.  B. Morris, K. Smith, B. Smith, I. Bell

3.  R. Kyle, D. Hogan, S. Stewart, E. Mason

4.  I. Stirton, W. Dempster, I. Smith, A. Crighton

5.  K. Taylor, G. Haddow, J. Beattie, O, Chalmers

6. G. Cairns, W. Nelson, D. McMillan, J. Watson

Res. -  W. McGill                                              Lost   124  -  132

 

Sat 19 May  v Perthshire @ Monifieth. All Players meet at Monifieth BC @ 1.00pm

1.  J. Mulholland, K. Dorricott, J. Duncan, A. Moir

2.  B. Morris, I. Stirton, B. Smith, I. Bell

3.  R. Kyle, D. Hogan, S. Stewart, E. Mason

4.  M. Coats, W. Dempster, I. Smith, A. Crighton

5.  K. Taylor, G. Haddow, J. Beattie, O. Chalmers

6.  G. Cairns, W. Nelson, D. McMillan, J. Watson

Res.  G. Beat                                             Lost  100  -  107

 

Sat 12 May  v Highland @ Banff  all players meet Maryfield BC @ 9.30 am

1.  J. Mulholland, W. Dempster, J. Watson, A. Moir.

2.  B. Morris, W. Nelson, B. Smith, I. Bell

3.  M. Coats, K. Dorricott, I. Smith, A. Crighton

4.  K. Taylor, J. Duncan, J. Beattie, O. Chalmers

5.  G. Cairns, I. Stirton, D. McMillan, I. Dorricott

6.  R. Kyle, D. Hogan, S. Stewart, E. Mason 

Reserves :-  W. McGill, G. Beat                        Lost  102  -  145

****************************************************************

City Trial to be held at Broughty Castle BC. on Sunday 29 April @ 11.00am 

Players names notified to the Committee :-

B. Smith, S. Stewart, I.G. Smith, D. Hogan, M. Coats, A. Moir LocheeBC.

J. Mulholland, J. Watson, K. Taylor, J. Beattie, E, Mason, I. Stirton Muirhead BC.

K. Dorricott, R. Kyle Broughty BC.

W. Nelson, W. Short, Fairfield BC.

I. Bell, B. Morris, K. Smith, D. McMillan, J. McMillan Broughty Castle BC.

J. Duncan, A. Crighton Strathmartine BC.

G. Cairns Barnhill BC.

W. Dempster, W. McGill, J. Aimer, G. Beat, O. Chalmers  Maryfield BC

Any player whose name has not been passed to the Committee by their club can still turn up at the trial.

******************************************************************

Andrew Hamilton Trophy 2018

Sat 12 May  v  Highland @ Banff

Sat 19 May  v  Perthshire @ Monifieth

Sat 26 May  v  Buchan @ Mintlaw

Sat 2 June  v Angus @ Letham

Sat 9 June  v Northern Counties @ Broughty Castle

Sat 16 June  v Bon Accord @ Newhills

Sat 23 June  v Aberdeen & Kincardine @ Strathmartine

***************************************************

Charity Competitions for 2018

Finlay Lesslie Trophy to be played on Tuesday 22 May

Presentation at winners club Thursday 7 June

Thomson Trophy to be played on Thursday 14 June

Presentation at winners club Thursday 21 June

  *****************************************************  

City Meetings

Friday 19 January 2018  7.00 pm  Delegates Meeting  @ Dundee Indoor

Friday 16 February 2018  7.00 pm  A.G.M.  @ Dundee Indoor

Friday 16 March 2018  7.00 pm Competition Draw @ Dundee Indoor

***********************************************************

***********************************************************

SENIOR LEAGUE

Section A winners  -  Fairfield BC

Demoted to Section B  -  Broughty Castle BC and Hillcrest BC

******************************************************************

City Presentation Dinner  Held in Barnhill BC

Friday 3 November 2017  @ 6.30 for 7.00pm

*******************************************************************

SENIOR LEAGUE

Section B winners Strathmartine BC.

Promoted to Section A  -  Strathmartine BC & Balgay BC

******************************************************************

City 104  -  Highland  138

City Team for Saturday 24 June 2017 v Highland @ Muirhead & Birkhill

1.  J. Beattie, K. Taylor, G. Harrison, R. Carlin

2.  J. Mulholland, W. Dempster, S. Stewart, K. Brunton Snr

3.  D. Hogan, D. McMillan, I. Smith, A. Crighton

4.  R. Kyle, B. Smith, J. Aimer, M. Doyle

5.  B. Morris, J. Duncan, J. Watson, I. Bell

6.  M. Coats, W. Nelson, C. Brunton, A. Moir

Reserves  -  W. McGill, E. Mason

Players meet at Muirhead & Birkhill @ 1.00pm

*****************************************************************

Thomson Trophy

Congratulations to the winners  Broughty Castle BC

Presentation on Thursday 22 June @ 6.30pm.

Fairfield BC and Monifieth BC requested to supply 1 rink each.

********************************************************************

City 105  -  A & K 103

City Team for Saturday 17 June 2017  v  Aberdeen & Kincardine

1.  J. Mulholland, W. Dempster, S. Stewart, K. Brunton Snr

2.  J. Beattie, S. Moir, D. Briggs, R. Carlin

3.  R. Kyle, B. Smith, J. Aimer, M. Doyle

4.  B. Morris, J. Duncan, J. Watson, I. Bell

5.  W. McGill, D. McMillan, I. Smith, A. Crighton

6.  M. Coats, K. Taylor, W. Nelson, A. Moir

Bus leaves Maryfield BC @  10.15am

*****************************************************************

City 83  -  Bon Accord  137

City Team for Saturday 10 June 2017  v  Bon Accord @ Barnhill

1.  J. Mulholland, W. Nelson, S. Stewart. K. Brunton Snr.

2.  J Beattie, S. Moir, D. Briggs, R. Carlin

3.  R. Kyle, B. Smith, C. Brunton, M. Doyle

4.  B. Morris, W. Dempster, I. Bell, C. McInally

5.  J. Duncan, D. McMillan, A. Crighton, J. Watson

6.  M. Coats, W. McGill, A. Moir, T. Thompson

Reserves  K. Taylor, E. Mason, C. McLaughlin

Players meet at Barnhill BC. @ 1.00pm

*****************************************************************

City 107  -  Northern Counties 123

City Team for Saturday 3 June 2017  v Northern Counties @ Inverness Highland

1. J. Mulholland, R. Kyle, S. Stewart, K. Brunton Snr.

2. J. Duncan, D. McMillan, W. Nelson, J. Watson

3. J. Beattie, S. Moir, D. Briggs, R. Carlin

4. K. Taylor, G. Cairns, J. Aimer, A. Moir

5. B. Morris, W. Dempster, I. Bell, C. McInally

6. M. Coates, W. McGill, B. Smith, M. Doyle

Bus leaves Maryfield BC. @ 9.30am.

****************************************************************

Findlay Lesslie Trophy 2017

Congratulations to the winners  -   Longforgan Bowling Club

Presentation of trophy Thursday 8 June at Longforgan BC @ 6.30pm.

Clubs requested to provide rinks - Barnhill BC, Baxter Park BC, Maryfield BC.

****************************************************************

City 98  -  Angus 151

City Team for Saturday 27 May 2017  v Angus @ Broughty Castle

1.  J. Mulholland, W. Nelson, S. Stewart, K. Brunton Snr

2.  C. McLaughlin, D. McMillan, E. Mason, C. Brunton

3.  K. Taylor, W. McGill, A. Moir, P. Lindsay

4.  D. Hogan, W. Dempster, B. Smith, M. Doyle

5.  G. Beat, J. Beattie, D. Briggs, R. Carlin

6.  B. Morris, M. Coates, A. Crighton, I. Bell

Reserves  -  J. Watson, C. McInally, I. Smith

Players meet at Broughty Castle  @  1. 00pm

*****************************************************************

City 117  -  Buchan 112

City Team for Saturday 20 May 2017  v  Buchan @ Monifieth

1.  J. Mulholland, W. Nelson, S. Stewart, K. Brunton Snr.

2.  W. Dempster, D. McMillan, E. Mason, C. McInally

3.  J. Beattie, G. Beat, D. Briggs, R. Carlin

4.  K. Taylor, W. McGill, A. Moir, P. Lindsay

5.  B. Morris, B. Smith, A. Crighton, I. Bell

6.  D. Hogan, C. McLaughlin, J. Watson, M. Doyle

Reserves from pool.  Players meet at Monifieth @ 1.00pm 

**************************************************************

City 96  -  Perthshire 133

City Team for Saturday 13 May 2017  v Perthshire @ Blackford

1.  J. Mulholland, W. Nelson, A. Moir, K. Brunton Snr.

2.  B. Morris, B. Smith, A. Crighton, I. Bell

3.  J. Beattie, J. Watson, D. Briggs, R. Carlin

4.  M. Coates, W. McGill, P. Lindsay, T. Thompson

5.  D. Hogan, C. McLaughlin, C. Brunton, M. Doyle

6.  G. Beat, D. McMillan, E. Mason, C. McInally

Res.  S. Stewart, J. Duncan, W. Short, A. Chaplin

All others who played in the trial are in the pool.

Players prepared to take their cars and offer seats to other players contact JR Duncan

****************************************************************

City Trial     to be held at Barnhill BC. on 30 April @ 11.00am

Players below are requested to report at 10.30am

J. Aimer, M. Doyle, G. Beat, K. Brunton Jnr, C. Brunton, W. McGill, T. Thompson,

W. Dempster (Maryfield)

C. McInally, W. Nelson, S. Taylor, W. Short, A. Chaplin (Fairfield)

K. Brunton Snr, R. Carlin, P. Lindsay, D. Briggs, D. Strachan, C. Stewart, V. Stewart (Craigie)

R. Kyle (Broughty)

B. Morris, I. Bell, D. McMillan, G. McComiskie, K. Smith (Broughty Castle)

J. Mulholland, J. Watson, K. Taylor, E. Mason, C. McLaughlin, J. Beattie, I. Stirton Muirhead)

G. Cairns (Barnhill)

A. Crighton (Strathmartine)

S. Moir, A. Moir, M. Coates, B. Smith, D. Hogan, S. Stewart, I. Smith (Lochee)

If unable to play in the trial please contact by the feedback page or telephone J.R. Duncan 01382 612264

******************************************************************

Delegates Meeting    Dundee Indoor  Friday 17 March 2017 @ 7.00pm

                                  Draw for City Championships

 

AGM.  Dundee Indoor - Friday 17 February 2017  @  7.00pm

 

Delegates Meeting  Dundee Indoor  -  Friday 20 January 2017  @ 7.00pm

 

City Dinner & Presentation

Friday 4 November 2016 @ Broughty Bowling Club  6.30 for 7.00pm

 

Senior League     Section "A" winners Muirhead & Birkhill BC

     2016             Section "B" winners Dudhope BC

Broughty BC & Strathmartine BC demoted to Section "B"

Dudhope BC & Broughty Castle BC promoted to Section "A"

 




Click for Map SSPC - Property in Scotland
site map | cookie policy | privacy policy